یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 36 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 12 آبان 1393 - 22:30:00 | کد مطلب: 276602 چاپ
شهیدی که بارها مورد تشویق فرماندهان قرار گرفت

زندگینامه: غلامرضا مخبری (۱۳۲۴ - ۱۳۶۱)

دفاع > دفاع مقدس - همشهری آنلاین:
امیر سرلشکر شهید غلامرضا مخبری در سال ۱۳۲۴ در قوچان متولد شد و تحصیلات متوسطه و ابتدایی را در همان شهر به پایان رساند.

شهید غلامرضا مخبری از جمله شهدایی است که با جانفشانی و شجاعت، ماموریت‌های محوله را انجام داده و بارها مورد تشویق و تقدیر فرماندهان قرار گرفت تا اینکه در نهایت در یازدهم اسفندماه 61 به درجـه رفیع شـهادت نـائل شد.

وی در سال1343 با ورود به دانشگاه افسری تحصیلات خود را در تهران دنبال کرد و پس از اتمام دوره مقدماتی به درجه ستواندومی مفتخر شد و سپس به لشکر 16 زرهی نیروی زمینی منتقل و به تیپ 2 زنجان اختصاص یافت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فرماندهی یکی از یگانهای لشکر 16 زرهی را به عهده گرفت و در طول حضور در جبهه های حق علیه باطل با جانفشانی و شجاعت ماموریت های محوله را انجام می داد و بارها مورد تشویق و تقدیر فرماندهان قرار گرفت به همین علت به سمت فرمانده گردان 125 تیپ 2 لشکر 16 منصوب شد.

شهید مخبری در عملیات های بسیاری از جمله طریق القدس شرکت کرد که از تمامی این ماموریت ها سر بلند بیرون آمد.

پس از پیروزی در عملیات طریق القدس(آزادی بستان) به عنوان نماینده رزمندگان در محضر امام خمینی (ره) سخنرانی بسیار زیبایی ایراد کرد.

مدتی بعد به سمت فرماندهی تیپ 1 لشکر 16 زرهی نزاجا منصوب شد و در جبهه های کردستان مشغول ستیز با دشمن زبون شده و در نهـایت در تاریخ یازدهم اسفندماه سال 61 به درجـه رفیع شـهادت نـائل شد.