پنج شنبه 30 فروردین 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 09:59:40 | کد مطلب: 292264 چاپ
معاون ابتکار:

۷۰ صنعت سبز در روز زمین پاک معرفی می‌شود

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در روز زمین پاک (دوم اردیبهشت ماه) ۵۰ تا ۷۰ صنعت سبز معرفی و تقدیر می شود.

به گزارش ایرنا، سعید متصدی روز سه‌شنبه در نشست خبری روز زمین پاک افزود: شاخص‌هایی مانند مدیریت آب، مواد زاید، کنترل فاضلاب، کنترل آلودگی هوا، مباحث مربوط به نحوه استقرار صنایع و اثرات زیست محیطی آنها بر طبیعت در انتخاب صنعت سبز مد نظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که امروزه محصولات صنایع سبز به خوبی در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند، گفت:با سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل (یونیدو) مکاتبه کردیم، از این رو گواهی‌نامه صنعت سبز که سازمان صادر می‌کند با همکاری یونیدو خواهد بود.

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین برخی تولیدات که همگام با محیط زیست بوده‌اند نیز معرفی و تقدیر می‌شوند.

وی افزود: همکاری با یونیدو نیز امسال به عنوان یک شاخص ارزیابی مد نظر قرار گرفته است و از امسال به طور مداوم رقابت صنعت سبز برگزار و صنایع سبز معرفی می‌شوند.

متصدی درباره پسماندهای ساحلی توضیح داد: سازمان حفاظت محیط زیست بر ساماندهی این پسماندها تاکید فراوان دارد و در این راستا همکاری خوبی با شهرداری‌ها و وزارت کشور در قالب امضای تفاهم‌نامه آغاز کرده است.

وی با بیان این که اکنون تمام مراکز استانی برنامه مدیریت جامع پسماندها را دارند گفت: اکنون به طور متوسط 15 تا 20 درصد پسماندها تفکیک می‌شوند که رقم خوبی نیست که باید بیش‌تر شود، بر این اساس شورای راهبردی پسماندهای ساحلی تشکیل شد تا مباحث مربوط به آن را مدیریت کند.

متصدی افزود: شوراهای شهر موظف شدند برنامه مدیریت پسماند را تهیه و تصویب و آن را برای اجرا به شهرداری‌ها ابلاغ کنند.

وی اظهار کرد: در مورد پسماندها یک قانون اختصاصی و آیین‌نامه اجرایی وجود دارد که در آن وظایف هر دستگاه مشخص شده است و از آنجا که پسماند موجب آلودگی منابع خاکی می‌شود از این رو قانونی با عنوان مدیریت منابع خاک نیز تهیه شده که به صورت لایحه به مجلس ارایه شده است.

متصدی گفت: یکی از موارد مهمی که در قانون مدیریت منابع خاک دیده شده است استفاده از کود و سم است که سازمان حفاظت محیط زیست از سال گذشته در این زمینه فعالیت‌هایی را آغاز کرده است؛ بر این اساس به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم مصرف یکی از سموم پرمصرف در کشور با نام "دیازینو" که موجب آسیب رساندن به گیاهان، جانوران و انسان می‌شود، متوقف شود.

وی افزود: همچنین پیشنهاد دادیم مصرف سم دیگری که برای مزارع گوجه فرنگی کاربرد دارد اما موجب آسیب رساندن به حیوانات به ویژه زنبور می‌شود، نیز متوقف شود که حذف این دو سم نیازمند یک برنامه تدریجی است اما مورد موافقت قرار گرفته است.

متصدی ادامه داد: همچنین سال گذشته در بحث مدیریت پسماندهای ویژه مطرح شد تا شرایطی برای خروج پسماندهای ویژه از کشور و امحای آنها در کشوری که فناوری آن را دارند، فراهم شود که بر این اساس حجم زیادی از این پسماندها از جمله روغن آسکارل، سم د.د.ت و برخی سموم تاریخ مصرف گذشته از کشور خارج و برای امحاء به فرانسه صادر شد.

وی گفت: این پسماندها در کشور به صورت ویژه بسته‌بندی و به خارج صادر می‌شوند و در همان کشور برگه امحاء صادر می‌شود و سازمان محیط زیست بر این فرایند نظارت دارد.

متصدی افزود: همچنین درباره مدیریت و مکان‌یابی برای دفن پسماندهای ویژه در سازمان محیط زیست مباحثی مطرح شده است که بر این اساس راه‌اندازی این مکان‌ها بر عهده وزارت کشور و صنعت معدن و تجارت است که اکنون طرحی به صورت پایلوت در قزوین در حال انجام است.