سه شنبه 1 آبان 1397 | به روز شده: 27 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 16 شهریور 1394 - 11:12:32 | کد مطلب: 306359 چاپ
تا سال ۲۰۱۸ میلادی؛

قطارهای برقی با انرژی بادی حرکت می‌کنند

دانش > دانش - همشهری آنلاین:
انرژی مورد نیاز قطارهای برقی آلمان تا سال ۲۰۱۸ میلادی از طریق نیروگاه‌های بادی تامین خواهد شد.

به گزارش مهر، "الون ماسک"، موسس شرکت "اسپیس ایکس" را می‌توان جزو اولین افرادی دانست که بر اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تاکید داشت. در سال‌های اخیر، محققان به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ساخت وسایل مختلف روی آورده‌اند. در همین راستا و جهت استفاده بهینه از مصرف انرژی، راه‌آهن آلمان اعلام کرد، قطارهای برقی این کشور تا سال ۲۰۱۸ میلادی انرژی الکتریکی خود را از طریق نیروگاه‌های بادی تامین خواهند کرد.

آلمانی‌ها در سه سال آینده به تدریج نیاز خود به انرژی الکتریکی تامین شده از سایر منابع را کاهش داده به طوری که این میزان به صفر رسیده و قطارهای برقی تمامی نیروی مورد نیاز خود برای حرکت را از نیروگاه‌های بادی تامین می‌کنند.

هلند، یکی از کشورهایی است که چنین پروژه‌ای را آغاز کرده است. بیش از ۵۰ درصد انرژی الکتریکی مورد نیاز قطارهای برقی هلندی از انرژی بادی تامین می‌شوند. کمپانی Enco در روتردام هلند اجرای این طرح را برعهده داشته است. اکنون فعالیت‌های این کمپانی برای انجام چنین پروژه‌ای در آلمان آغاز شده است.

گزارشات منتشر شده نشان می‌دهد، در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی به ترتیب ۷۰، ۹۵ و ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیاز قطارهای آلمانی از نیروگاه‌های بادی تامین می‌شود. قطارهای برقی روزانه در حدود ۱.۲ میلیون مسافر را در آلمان جابه جا می‌کنند. نیمی از نیروی بادی مورد نیاز این پروژه از نیروگاه‌های آلمانی و نیمی دیگر نیز از نیروگاه‌های موجود در کشورهای اسکاندیناوی و بلژیک تامین خواهد شد.

راه‌آهن آلمان تا سال ۲۰۱۸ میلادی تمامی انرژی مورد نیاز خطوط راه‌آهن خود را از انرژی بادی تامین خواهد کرد.