یکشنبه 29 مهر 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 10 آبان 1394 - 11:41:15 | کد مطلب: 312205 چاپ

خلق دندان‌های ضد‌باکتری با کمک چاپگرهای سه‌بعدی

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
جدید‌ترین نوآوری در زمینه چاپ سه‌بعدی می‌تواند روند درمان‌های دندان‌پزشکی را متحول سازد، زیرا محققان درحال چاپ دندان‌های چاپی ضد‌باکتری هستند که از عوامل ضد باکتری و ضد پوسیدگی برخوردارند.

براساس گزارش گاردين،‌ محققان دانشگاه گورنينگن در تلاش براي ساخت دندان‌هاي چاپي سه‌بعدي هستند كه از نوعي پلاستيك ضد باكتري ساخته شده كه مي‌تواند باكتري‌هاي عامل پوسيدگي دندان‌ها را نابود كنند.

اين دندان‌ها در طول زمان پوسيده نشده و تغيير رنگ نخواهند‌داد. هدف اصلي از ساخت چنين دندان‌هايي يافتن مواد مناسب براي استفاده در چاپگرهاي سه‌بعدي ويژه دندانپزشكي بوده‌است. در اين مورد از نمك آمونيوم نوع چهارم درون پليمرهاي رزيني مخصوص دندانپزشكي استفاده شده‌است. زماني كه اين تركيب درون چاپگرهاي سه‌بعدي قرار مي‌گيرد مي‌توان آن را با استفاده از اشعه فرابنفش به جامدي سخت تبديل كرده و از آن براي چاپ جايگزين دندان‌هاي فاسد استفاده كرد.

به منظور بررسي قابليت ضد باكتريايي اين دندان در محيط آزمايشگاه محققان مواد را با بزاق انسان آغشته كرده و در معرض باكتري‌هايي قرار دادند كه عامل پوسيدگي دندان انسان به شمار مي‌روند. دندان ضد باكتري توانست بيش از 99 درصد از تمامي باكتري‌هايي كه در اطرافش وجود داشتند را نابود كند درحالي كه كوچكترين عوارضي براي سلامت از سوي آن مشاهده نشد.

با اين‌همه اين دندان‌ها هنوز بايد مراحل آزمايش‌هاي باليني را پشت سر بگذارند و هنوز واكنش آنها نسبت به مسواك و خميردندان بررسي نشده‌است. اما محققان بر اين باورند اين محصول پزشكي در آينده‌اي نزديك، حتي زودتر از زمان مورد نياز براي توليد داروهاي جديد، از كاربردهاي قابل پيش‌بيني برخوردار است.