شنبه 5 خرداد 1397 | به روز شده: 12 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 24 بهمن 1394 - 13:46:06 | کد مطلب: 324888 چاپ

کاشت مرجان در سواحل جزیره هنگام آغاز شد

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
طرح پایلوت کاشت مرجان در سواحل جزیره هنگام با هدف ایجاد و گسترش زیستگاه مرجان‌ها و افزایش رونق گردشگری و اکوتوریسم در سواحل این جزیره روز چهاشنبه با حضور معاون زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد.

به گزارش ايرنا، مدیر طرح کاشت مرجان در جزیره هنگام روز چهارشنبه گفت: این طرح توسط بخش خصوصی و با صرف اعتباری افزون بر 17 میلیارد ریال اجرا می‌شود.

حسین آقاخانی با بیان این که طرح مطالعاتی کاشت مرجان در سواحل هنگام از سال 89 و زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد، افزود: مرحله نخست این طرح شامل کاشت مرجان در دو هکتار از مناطق دریایی هنگام است.

وی گرمایش زمین، حرکت کشتی‌ها، فعالیت آب شیرین‌کن‌ها و افزایش آلودگی‌ها را از مهم‌ترین عوامل تخریب زیستگاه‌های مرجانی برشمرد و یادآوری کرد: کاهش مرجان‌ها در نهایت به از بین رفتن زیستگاه ماهیان و محل تخم‌گذاری آنان منجر می‌شود.

آقاخانی اظهار امیدواری کرد که با اجرای موفق مرحله نخست طرح کاشت مرجان در سواحل جزیره هنگام، مرحله دوم این طرح در منطقه‌ای به وسعت 60 هکتار آغاز شود.

مدیر طرح کاشت مرجان در جزیره هنگام، گفت: با اجرایی شدن این طرح می‌توان علاوه بر توسعه غواصی، زیرساخت‌های لازم به منظور توسعه صنعت گردشگری به ویژه اکوتوریسم را فراهم کرد.

وی ادامه داد: هم اینک سه گونه مرجان شاخ گوزنی، نقره‌ای و مغزی که بومی جزیره هنگام هستند برای تکثیر و قلمه‌زنی در این منطقه انتخاب شده‌اند و با افزایش مرجان‌ها می‌توان بستری شبیه به جنگل با هدف کاهش شدت امواج ساحلی تا 90 درصد را نیز ایجاد کرد.

آقاخانی ایجاد اشتغال برای 60 تن در مرحله نخست طرح کاشت مرجان در سواحل جزیره هنگام را از ویژگی‌های مثبت این طرح عنوان و اضافه کرد: در مجموعه سه مرحله این طرح، برای 800 تن به صورت مستقیم و برای حدود پنج هزار تن به صورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی می‌شود.

شهرستان قشم به مساحت حدود یک هزار و 725 کیلومتر مربع، شامل جزایر هرمز، قشم، هنگام و لارک، یکی از بهترین و ارزشمندترین ذخایر مرجانی کشور را دارد.

در سال‌های اخیر افزایش گرمای زمین به عنوان تهدیدی جدی، باعث سفید شدن مرجان‌های خلیج فارس شده است و به اعتقاد کارشناسان این روند می‌تواند موجب از بین رفتن زیستگاه‌های دریایی منطقه شود.