چهارشنبه 25 مهر 1397 | به روز شده: 23 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 16 مرداد 1395 - 08:14:47 | کد مطلب: 342235 چاپ

بلوچستانی‌ها مراقب هپاتیت باشند

دانش > پزشکی - شیوع بیماری هپاتیتB در منطقه بلوچستان پاکستان باعث شده تا پزشکان نسبت به شیوع این بیماری در مناطق مختلف بلوچستان به‌ویژه منطقه «نصیرآباد» هشدار دهند.

پايگاه خبري اردوتايمز پاكستان به نقل از دكتر محبوبعلي بلوچ نوشت كه «تحقيقات نشان مي‌دهد 20 تا 30درصد مردم بلوچستان به بيماري هپاتيتB مبتلا شده‌اند و بيش از 10درصد مردم بلوچستان نيز به بيماري هپاتيتC مبتلا هستند كه متأسفانه هيچ اقدامي براي جلوگيري از شيوع اين بيماري صورت نگرفته است.»

دكتر اسماعيل ميرواني، مسئول مبارزه با هپاتيت ايالت بلوچستان نيز گفت كه تعداد مبتلايان به هپاتيت در حال افزايش است و ممكن است اين بيماري به ايالت‌هاي مجاور و كشورهاي همسايه نيز گسترش پيدا كند. اين هشدارها در حالي‌مطرح مي‌شود كه بلوچستان وسيع‌ترين ايالت پاكستان از غرب با كشورمان مرزي 900كيلومتري دارد و در شمال نيز با افغانستان بيش از هزار كيلومتر مرز مشترك دارد.

گفتني‌است هپاتيت نوعي بيماري ويروسي در انسان‌هاست كه به كبد بيشترين آسيب را مي‌زند و هپاتيتB، جدي‌ترين نوع آن است كه باعث التهاب و تورم در كبد مي‌شود و به بافت كبد آسيب جدي وارد مي‌كند. آب و غذاي آلوده مهم‌ترين عامل بيماري هپاتيت هستند كه در بلوچستان اين موضوع به وضوح مشخص است.