یکشنبه 28 مرداد 1397 | به روز شده: 5 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 21 مرداد 1395 - 13:57:55 | کد مطلب: 342882 چاپ

جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس | بازجویی در سفارت اکوادور

میزآنلاین > گزارش - همشهری آنلاین:
دولت‌های سوئد و اکوادور توافق کردند تا «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در لندن مورد مصاحبه مقام‌های قضایی استکهلم قرار بگیرد. او در سوئد به تجاوز جنسی متهم است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، مقام‌های اکوادور حدود چهار سال پیش پیشنهاد دادند تا بازجویی از جولیان آسانژ که به افشای سندهای دیپلماتیک محرمانه آمریکا متهم است، در سفارتشان در لندن، جایی که آسانژ از اوت 2012 به آن پناه برده است، انجام شود. آسانژ مدعی است که تلاش‌های دولت سوئد برای استردادش در واقع تلاش برای تحویل او به دولت آمریکاست تا برای افشای سندهای محرمانه محاکمه شود.

وزارت خارجه اکوادور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در هفته‌های آتی تاریخی برای برگزاری جلسه مصاحبه با جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در انگلیس مشخص می‌شود.

ماه فوریه نهادی در سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای گفت که آسانژ قربانی بازداشت خودسرانه دولت‌های سوئد و بریتانیا شده است. پیش از سال 2012، آسانژ به مدت 550 روز در حبس خانگی بود. مقام‌های اکوادور گفته‌اند که از سال 2012 به دادستان‌های سوئد می‌گفتند که با آسانژ داخل سفارت مصاحبه کنند.