یکشنبه 31 تیر 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 14 مهر 1395 - 22:04:06 | کد مطلب: 348709 چاپ

هشدار نسبت به عوارض کلرزنی غیراستاندارد استخرها

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
‌یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: کلرزنی غیراستاندارد در استخرها منجر به عقیمی و نازایی می‌شود.

دکتر محمدرضا ناظر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چنانچه استانداردهای کلرزنی در استخرها رعایت نشود یا اینکه تعویض آب در زمانی مناسب صورت نگیرد، بسیاری از بیماری‌های ویروسی در فصل گرم انتقال می‌یابند.

وی با بیان اینکه عفونت آدنو ویروس با گرفتاری دستگاه تنفسی و چشمی همراه است، اضافه کرد: این عفونت باعث قرمزی چشم، تب، سرفه، گلودرد و بزرگی غدد لنفاوی ناحیه گردن می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: عموم مردم فکر می‌کنند که کلرزنی در استخرها منجر به از بین رفتن میکروب‌ها و قارچ‌ها می‌شود و این تصور اشتباهی بوده؛ چرا که تحقیقات نشان داده کلرزنی غیراستاندارد در استخرها می‌تواند منجر به نازایی، جهش ژنتیکی، عقیمی، اختلالات عصبی و گوارشی و انواع سرطان‌ها شود.

ناظر اضافه کرد: در گندزدایی استخر با کلر 30 درصد ترکیبات فرار بوده و چنانچه آب کلردار استخر توسط فرد خورده شود، میکروب‌ها قابل جذب شده و حتی سبب آسیب چشم می‌شوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی یادآور شد: کلر آب استخر باعث ریزش مو با نام تلوژن اسلویون در زنان و مردان می‌شود و باید شناگران پس از خروج، موی سر خود را با آب بدون کلر شست‌وشو کنند.