شنبه 30 تیر 1397 | به روز شده: 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 11 آبان 1395 - 17:16:43 | کد مطلب: 351317 چاپ
براي جلوگيري از تفرقه بين مسلمانان صورت گرفت:

اقدام دولت مالزی برای شناسایی احادیث جعلی

دین و اندیشه > دین - همشهری آنلاین:
دولت مالزی با تشکیل کمیته‌ای در تلاش است ضمن حفظ و بررسی اعتبار احادیث در متون مختلف این کشور، از گسترش احادیث جعلی جلوگیری کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه «نیو استریت تایمز»، 7 نفر به عنوان اعضای کمیته ارزیابی و بررسی حدیث برای یک دوره دو ساله به منظور نظارت بر استانداردها و اعتبار احادیث در مالزی تعیین شدند.

ریاست این کمیته بر عهده «عبدالهائی عبدالشکور» رئیس آکادمی مطالعات اسلامی دانشگاه مالایا است که پیشتر در همین دانشگاه رئیس بخش حدیث و قرآن بوده است.

«احمد زاهد حمیدی» معاون نخست وزیر مالزی که هدایت وزارت کشور را نیز بر عهده دارد، گفت که دولت در تلاش است از انتشار هر گونه حدیث جعلی در متون مختلف جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: ما خود را نسبت به کنترل انتشار احادیث جعلی در هر یک از موارد چاپی متعهد می‌دانیم. از این رو دولت نسبت به تشکیل کمیته ارزیابی و بررسی حدیث که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کند، اقدام کرده است.

معاون نخست وزیر مالزی گفت: انتشار احادیث جعلی می‌تواند باعث گمراهی و تخریب هماهنگی اجتماعی، نظم عمومی و اتحاد ملی شود.

اعضای این کمیته بر اساس تخصص آنها در زمینه علوم اسلامی از جمله مباحث مرتبط با حدیث در این پست منصوب شده‌اند.

به گفته وزیر کشور مالزی، احادیث جعلی می‌توانند باعث تفرقه بین مسلمانان، تهدیدکننده ایمان آنها و همچنین افراط گرایی افراد شود.

«احمد زاهد حمیدی» همچنین اظهار امیدواری کرد که این کمیته به عنوان نقطه مرجعی برای جامعه مسلمانان مالزی، به ویژه شرکت های انتشارات مذهبی و مولفان، به منظور بررسی اعتبار حدیث باشد.

نیو استریت تایمز نوشت: این کمیته همچنین مسئول حفاظت از اعتبار احادیث، کنترل هر نوع سوء استفاده از احادیث و تفاسیر آنها است که می‌تواند بر صلح و امنیت تاثیرگذار باشد. حفظ قداست احادیث نیز به عنوان دومین منبع بعد از قرآن بر عهده این کمیته است.

دولت مالزی اوایل سال جاری اعلام کرد برای خنثی کردن تلاش‌های گروه‌های تروریستی از جمله داعش به منظور جذب مسلمانان، کمیته ویژه‌ای در جهت افزایش آگاهی مردم از احادیث جعلی تشکیل می‌دهد.