جمعه 1 تیر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 7 دی 1395 - 00:31:15 | کد مطلب: 356747 چاپ

اعتراض ژاپن به حضور ناو هواپیمابر چین در اقیانوس آرام

جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری آنلاین:
سخنگوی ارشد دولت ژاپن روز دوشنبه با اعتراض نسبت به اعزام ناو هواپیمابر چین به غرب اقیانوس آرام، آن را مصداقی از توسعه طلبی نظامی این کشور دانست.

به گزارش ایرنا، این یکی از جدی ترین موضع گیری های ژاپن در خصوص برنامه ناوگروه چین به منطقه اقیانوس آرام غربی به رهبری ناو هواپیمابر لیائونینگ محسوب می شود.

کارشناسان این حرکت پکن را به نوعی نشان دادن بازوی قدرت این کشور به آمریکا و ژاپن در دریای جنوبی و شرقی چین توصیف کرده اند.

این موضوع از آنجا برای ژاپن حساسیت برانگیز می باشد که اولین بار است چین یک ناوهواپیمابر را به منطقه ای در اقیانوس آرام برای رزمایش اعزام می کند.

«یوشیهیدا سوگا» سخنگوی دولت ژاپن امروز در توکیو تاکید کرد که ما چنین اقدامی را نشانه ای از توسعه طلبی نظامی چین می دانیم و همه تحولات را با دقت دنبال می کنیم.

وی با اشاره به اعزام ناوهای چینی به اقیانوس آرام غربی و برگزاری تمرینات در این منطقه گفت که هر اقدامی را که پکن در این زمینه انجام دهد، زیر نظر خواهیم داشت.

وی گفت: ژاپن اگر لازم بداند برنامه های گشت زنی و جمع آوری اطلاعات را در منطقه افزایش داده و هشدارهایی را نیز صادر خواهد کرد.

اعزام ناو هواپیمابر چین در شرایطی صورت می گیرد که همین ناو بتازگی در خلیج «بوهای» یک رزمایش جنگی برگزار کرد که در نوع خود بی سابقه بود.

از سوی دیگر این می تواند هشداری به ژاپن باشد که اخیرا اعلام کرد بودجه بیشتری برای گشت زنی در اطراف دریای شرقی و جزایر مورد منازعه با چین اختصاص داده است.

رسانه های گروهی منطقه امروز گزارش کردند که اوضاع در دریاهای جنوبی و شرقی چین بسیار پر تنش است و هر آن خطر رویارویی وجود دارد.