شنبه 2 تیر 1397 | به روز شده: 45 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 14 دی 1395 - 22:59:20 | کد مطلب: 357659 چاپ
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت: حج تعطیل‌بردار نیست

این که برخی می‌گویند ما امسال حج نخواهیم داشت حرف درستی نیست

دین و اندیشه > دین - همشهری آنلاین:
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با انتقاد از برخی اظهارنظرها درباره حج پیش رو، گفت: تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه متمرکز و با رعایت عزت و مصالح مردم کشورمان انجام می‌گیرد و امور حج و زیارت متولی دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر با بیان اینکه در چند روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه وزیر حج عربستان از کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات حج دعوت کرده است، افزود: متاسفانه عده‌ای همین مسئله را بهانه قرار دادند تا هجمه‌های خود را بار دیگر نسبت به حج و سازمان حج و زیارت آغاز کنند که این کار خلاف مبانی و آموزه‌های دینی است.

وی با تاکید بر اینکه امور حج و زیارت در کشور متولی دارد، افزود: رهبر معظم انقلاب حفظه الله تعالی در امور حج و زیارت نماینده تعیین کرده‌اند تا بر اساس منویات ایشان امور مربوط به حج و زیارت سیاستگذاری و اجرا شود.

وی اضافه کرد: این سخن که برخی مطرح می‌کنند و می‌گویند ما امسال حج نخواهیم داشت حرف درستی نیست، ما سال گذشته نیز نمی‌خواستیم حج تعطیل شود و اگر به مطالب هیات اعزامی توجه می‌شد و آنها را می‌پذیرفتند حتما زائران ایرانی در حج حضور پیدا می‌کردند.

قاضی‌عسکر خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی افراد در حالی که هیچ مسئولیتی درحوزه حج و زیارت و تصمیم‌گیری مرتبط با آن ندارند مطالبی را مطرح می‌کنند که صحیح نیست و بازتاب‌های منفی در داخل و خارج کشور و خصوصا در کشورهای اسلامی در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: من از همه عزیزان در سراسر کشور می‌خواهم که توجه داشته باشند امور حج و زیارت متولی دارد و تصمیم‌گیری‌ها نیز متمرکز انجام می‌شود و با رعایت عزت و مصالح امت شهیدپرور کشورمان این امور دنبال می‌شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زيارت با اشاره به اینکه خبر منتشرشده در مورد دعوت از کشورها برای مذاکرات حج خبر ویژه‌ای نیست، اظهار کرد: وزیر حج عربستان همه ساله در چنین ایامی دعوتنامه‌ای را برای کشورهای مختلف می‌فرستد؛ برای اینکه مذاکرات در خصوص حج انجام شود، ما اطلاع داریم که دعوتنامه به بعضی از کشورها هم رسیده است و برای انجام مذاکرات به عربستان رفته‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه سفارت کشورمان درعربستان فعلا تعطیل است، طبیعی است که از این طریق امکان ارسال دعوتنامه نبوده و ممکن است از طرق دیگری آن را ارسال کنند، لذا بعد از اینکه دعوتنامه واصل شود درباره مذاکرات حج ضمن مشورت با مبادی ذیربط در کشور و رعایت مصلحت، حکمت و عزت امت اسلامی تصمیم لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

قاضی‌عسکر از همه به ویژه دست‌اندرکاران مطبوعات خواست که مراقبت کنند و دغدغه‌های مرتبط با مسائل داخلی کشور را وارد حوزه حج و زیارت نکنند.

وی افزود: اختلافات و یا ضدیت‌ها با برخی از افراد نباید وارد حوزه حج و زیارت شود و اجازه دهند تا امور مربوط به حج در مسیر صحیح خود قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ما هرگز تعطیل‌کننده حج نبوده و نخواهیم بود و این کشور میزبان است که باید به شرایط میزبانی عمل کند، خاطرنشان کرد: حج رکن دین و یک واجب بزرگ شرعی است و تعطیل‌بردارهم نیست و ما نیز به هیچ وجه در تعطیلی حج نقش نداشته و نخواهیم داشت و همه اقدامات لازم را با رعایت مصالح نظام و مردم انجام خواهیم داد.

قاضی‌عسکر درادامه با اشاره به اظهارنظرهای منتشر شده در رابطه با وظایف سازمان حج و زیارت در ایام اربعین حسینی، گفت: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری طبق آنچه که در ستاد مرکزی اربعین تصمیم‌گیری شد به وظایف خود عمل کردند و خبری که ازطرف وزارت کشور منتشر شد مبتنی بر اطلاعات صحیح نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه به اذعان ستاد مرکزی اربعین، کمیته فرهنگی که توسط بعثه مقام معظم رهبری مدیریت و با همکاری سازمان حج و زیارت و دیگر ارگان‌ها و نهادها وظایف خود را انجام داده است موفق‌ترین کمیته این ستاد بوده است، افزود: در حوزه اعزام وقتی شرایط مهیا نیست چگونه می‌شود مسئله اعزام را ساماندهی کرد، بیش از دو میلیون زائری که در اربعین امسال به عتبات اعزام شدند نزدیک به یک میلیون و300 هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کردند، بنابراین چگونه امکان دارد که ما بیش از یک میلیون زائری را که خارج از سامانه سماح ویزا گرفتند به صورت کاروانی ساماندهی و سازماندهی و به عتبات اعزام کنیم.

قاضی‌عسکر با بیان اینکه شکل سازماندهی در عتبات در ایام اربعین با دیگر ایام اعزام زائر به عتبات متفاوت است، اضافه کرد: اینکه بتوان زائرانی را که در ایام اربعین به عتبات اعزام می‌شوند به صورت کاروانی مدیریت کرد کار دشواری است چون این افراد از ما مسکن و تغذیه نمی‌خواهند بلکه پیگیر هستند که بعد از ویزا گرفتن بروند و در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند.

وی گفت: زائری ممکن است دو روز در عتبات بماند و زائر دیگری ده روز بماند لذا امکان سازماندهی این افراد به شکل کاروانی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: طرح این مطلب که سازمان حج و زیارت به تعهداتش عمل نکرده، خلاف اخلاق و نوعی ناسپاسی است و لذا به عزیزان‌مان در وزارت کشور توصیه می‌کنیم از حاشیه‌سازی در این زمینه‌ها پرهیز کنند و مشکلاتی را که وجود داشته به گردن دیگران نیاندازند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زيارت با اشاره به اینکه درباره اربعین برای آینده طرح‌هایی داریم، گفت: اگر ستاد مرکزی اربعین بپذیرد تمام کسانی که می‌خواهند به مراسم اربعین بروند در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و از طریق حدود2500 دفتر زیارتی در سراسر کشور سازماندهی شوند این امکان به راحتی وجود دارد که سازمان حج و زیارت این کار را انجام دهد اما اگر این سازمان تصمیم‌گیرنده نباشد و دیگران هر چه می‌خواهند تصمیم بگیرند و از ما توقع اجرا داشته باشند همین الان می‌گوئیم به هر کجا که می‌خواهند این قضیه را واگذار کنند.

وی تاکید کرد: دراربعین گذشته برخی همه مشکلات را متوجه سازمان حج و زیارت کردند در حالی که تصمیم‌گیرنده ستاد مرکزی اربعین بوده و اگر جلو ویزاهای خارج از سامانه سماح گرفته می‌شد قطعا مشکل خاصی بروز نمی‌کرد.