چهارشنبه 30 خرداد 1397 | به روز شده: 39 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 19 دی 1395 - 16:09:12 | کد مطلب: 358090 چاپ

بازارهای جهانی در انتظار شنیدن سیاست‌های اقتصادی ترامپ

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه بازارهای جهانی منتظر شنیدن اولویت‌های سیاست اقتصادی ترامپ در روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه هستند.

مهر به نقل از رویترز نوشت: انتشار آمار اقتصادی آمریکا و چین تا اواخر این هفته و نیز کنفرانس خبری دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در روز چهارشنبه هفته جاری می‌تواند نشان‌دهنده خط مشی روابط تجاری دو اقتصاد بزرگ جهان باشد.

ترامپ که تا ۱۲ روز دیگر به طور رسمی وارد کاخ سفید می‌شود، در روز چهارشنبه همین هفته اولین کنفرانس خبری خود را از زمان پیروزی در انتخابات نوامبر سال گذشته میلادی برگزار خواهد کرد؛ البته پیش از این ترامپ چندین بار در توئیتر خود در مورد موضوعات مختلف اظهارنظرهای جنجالی کرده است.

کنفرانس خبری چهارشنبه زمینه‌ای را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا نگرش ترامپ را در مورد اقتصاد چین و نیز اقتصاد داخلی آمریکا ارزیابی کنند و بر اساس سیاست‌های او، سرمایه‌گذاری خود در بازارهای جهانی را تنظیم کنند.

پیش‌بینی می‌شود در این کنفرانس خبری، جزئیات سیاست‌های ترامپ در مورد اصلاحات مالیات، برنامه هزینه زیرساخت‌ها و نیز موضع وی در راستای تحرکات اقتصادی چین بیان شود.

این در حالی است که برخی از تحلیل‌گران بازار، در مورد تبعات وسیع سیاستهای اقتصادی و سیاسی ترامپ در مورد روابط آمریکا با جهان، نگران هستند.

گروهی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که برنامه‌های ترامپ در حوزه تجارت و سیاست خارجی موجب تهدیدات جدی برای اقتصاد جهانی می‌شود؛ ضمن اینکه جنگ تجاری آمریکا با چین و مکزیک می‌تواند بیشتر از آنکه به نفع این کشور تمام شود زمینه آسیب بیشتر به اقتصاد ایالات متحده را فراهم کند.