شنبه 2 تیر 1397 | به روز شده: 50 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 20 دی 1395 - 21:53:05 | کد مطلب: 358222 چاپ

گرم شدن آب دریاها کوچ ماهی‌ها را افزایش داده است

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
محققان دانشگاه میامی می‌گویند که دمای در حال افزایش آب دریاها ماهی‌های زیادی را مجبور کرده است که کیلومترها از زیستگاه اصلی خود دور شوند.

به گزارش ایرنا، مشاهده گونه‌های ماهیان آب‌های گرم دریای مدیترانه در کنار ماهی‌هایی که معمولا از آب‌های سرد صید می‌شوند، عجیب به نظر می‌رسد.

ماهی‌های مرکب 30 سال پیش یک گونه نادر در آب‌های سرد "دریای شمال" محسوب می‌شدند، اما امروز قایق‌های ماهیگیران اسکاتلندی هزاران تن از این ماهی را در سال صید می‌کنند.

شاه ماهی قرمز، ساردین و ماهی خاردار نیز در سال‌های اخیر با کثرت روزافزونی در تورهای ماهیگیران "دریای شمال" دیده می‌شوند.

همه این گونه‌های ماهی با آب‌های گرم ارتباط دارند و دانشمندان حضور آنها را در آب‌های سرد نشانه‌ای از تاثیر جدی تغییر اوضاع اقلیمی جهان بر اقیانوس‌های زمین عنوان می‌کنند.

برای ماهیگیران اسکاتلندی مشاهده ماهی مرکب خبر خوبی است، اما در بسیاری از سایر قسمت‌های جهان، دمای در حال افزایش که ناشی از تغییر اوضاع اقلیمی جهان است، صنایع ماهیگیری و دولت‌ها را به دردسرهای بزرگی انداخته است.

ماهی‌ها صدها مایل از زیستگاه بومی خود دور می‌شوند و حتی در برخی اوقات از مناطقی که برای محافظت از آنها تدارک دیده شده است، خارج می‌شوند. در مواردی نیز مهاجرت ماهیان، تورهای صیادی را خالی از ماهی کرده است.

دانشمندان در چند روز اخیر اعلام کردند که یک تکه بزرگ یخ در آستانه جدا شدن از صفحه یخی لارسن گراد قطب جنوب است.

همچنین از زمان آغاز ثبت رکوردها، دامنه یخ‌های دریای قطب شمال به کم‌ترین میزان آن در این موقع سال رسیده است.