سه شنبه 30 مرداد 1397 | به روز شده: 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 26 دی 1395 - 18:24:37 | کد مطلب: 358777 چاپ

تلفات آنفلوانزای پرندگان در تالاب میقان اراک به ۲۴۲۲ لاشه رسید

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
معاون نظارت و پایش محیط زیست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تلفات ناشی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک به ۲ هزار و ۴۲۲ لاشه رسید.

به گزارش ايرنا، رضا میرزایی روز یکشنبه گفت: 90 درصد از پرندگان تلف شده از نوع غازهای خاکستری و بقیه مربوط به سایر گونه‌های پرندگان مهاجر است.

وی بیان کرد: کشف لاشه‌های جدید در این تالاب به نسبت روزهای قبل کاهش یافته و لاشه‌هایی که در روزهای اخیر جمع‌آوری شده مربوط به گذشته است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: لاشه‌های جمع‌آوری شده به صورت بهداشتی دفن شده و عملیات جمع‌آوری سایر لاشه‌ها تا پاکسازی کامل منطقه ادامه دارد.

میرزایی عنوان کرد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی برای پرندگان وحشی و مهاجر تنها در تالاب میقان است و هنوز در سایر مناطق حیات وحش این استان موردی مشاهده نشده است.

وی گفت: محیط زیست این استان تمام زیستگاه‌های آبی، بندها و سدهای استان را به صورت مستمر پایش می‌کند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، از مردم خواست تا مهار کامل این بیماری از تردد در منطقه تالاب میقان بپرهیزند.

میرزایی گفت: مردم در صورت مشاهده لاشه پرندگان در هر نقطه، از دست زدن به آن خودداری کنند و مراتب را از طریق شماره تلفن‌های 33130703 - 33138747 و 33121571 به اداره کل حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از نیمه دوم آذرماه امسال در تالاب میقان اراک شیوع یافته است.