شنبه 1 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 52 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 28 بهمن 1395 - 17:05:18 | کد مطلب: 362268 چاپ

مسابقات ملی دانش‌آموزی سلام‌کاپ آغاز شد

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
ششمین دوره مسابقات ملی سلام کاپ با حضور بیش از ٢هزار و ٢٠٠ دانش‌آموز ایرانی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدير برگزاري اين مسابقات ضمن اعلام اين خبر گفت: مسابقات ملي سلام کاپ در دو مرحله تئوري و عملي برگزار مي شود. مرحله تئوري روز بيست و يكم بهمن ماه برگزار شده و مرحله عملي آن امروز در بخش دختران و فردا در بخش پسران برگزار مي شود.

مهدي شاه‌حسيني، با بیان این‌که در این دوره از رقابت‌ها ١٠٠٠ شرکت‌کننده دختر و ١٢٠٠ شرکت‌کننده پسر از استانهای اصفهان، تهران، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان شرقی و سمنان به رقابت با یکدیگر مي‌پردازند، اظهار کرد: اين مسابقات در 6 ليگِ رباتیک، هوافضا، سازه ماکارونی، ماشین‌های شیمیایی، برنامه‌نویسی و پروژه‌های پژوهشی و 28 رشته ربات‌های مسير ياب، امدادگر الف و ب ، جنگجو، فوتباليست و گلايدر، هاوركرافت، راكت آبى، سازه راندمانى، سازه فشارى و هدفمند، مکانیک، الکترونیک، هنر و عکاسی، معماری، شیمی، ادبیات، کامپیوتر و ریاضی، برنامه نويسى، ماشين هاى شيميايى، علوم انسانی، فیزیک، اخترفیزیک، زیست و مکاترونیک برگزار می‌شود.

وی درباره بخش تئوری مسابقات پژوهشی سلام‌کاپ گفت: بخش تئوری 40 درصد از امتیاز نهایی هر تیم را شامل می‌شود و در این بخش تسلط دانش آموزان بر سازوکارهای علمی موجود در دست سازه‌هایشان مورد بررسی قرار مي گيرد.
شاه حسيني تصریح کرد: همچنین در بخش پروژه‌های پژوهشی که شامل تحقیقات،‌ مقالات و اختراعات در حوزه‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، زیست‌پزشکی، هنر، معماری، ادبیات و علوم انسانی است، داوری نهایی صورت گرفته و آثار برتر فردا مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

به گفته شاه‌حسینی، امروز شرکت‌کنندگان دختر در دانشگاه شهید رجایی به رقابت می‌پردازند و فردا دانش‌اموزان پسر در مسابقات شرکت می‌کنند.

وی افزود: هدف از برگزاری این مسابقات، ارائه دستاوردهای پژوهشی دانش‌آموزان است و این مسابقات از نظر کمیت رشته‌ها در کنار مسابقات تبیان جامع‌ترین رقابت دانش‌آموزی در كشور محسوب مى شود.

مدير ششمين دوره مسابقات ملي سلام‌کاپ یادآور شد: بخش عملی اين مسابقات تا فردا در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ادامه خواهد داشت.