دوشنبه 25 تیر 1397 | به روز شده: 50 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 18 اسفند 1395 - 13:11:02 | کد مطلب: 364411 چاپ

ZTE به بهانه نقض تحریم ایران ۹۰۰ میلیون دلار جریمه شد

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
شرکت چینی ZTE به بهانه فروش محصولات خود به ایران و کره شمالی، از سوی آمریکایی حدود ۹۰۰ میلیون دلار جریمه شد.

مهر به نقل از رویترز نوشت: «زد تی ایی» شرکت تجهیزات مخابراتی چین توافق کرد در صورتیکه مقامات آمریکایی نقض قوانین تحریم به دلیل همکاری با ایران و کره شمالی را علیه این شرکت پیگیری نکنند و همچنین زنجیره توزیع قطعات این شرکت را هم قطع نکنند، ۸۹۲ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

بر اساس ادعای مقامات آمریکایی، شرکت نامبرده قطعات آمریکایی را از ایالات متحده خریداری و بر روی تجهیزات خود قرار می‌داده و بعد بصورت غیرقانونی آنها را به ایران ارسال کرده است.

همچنین شرکت «زد تی ایی» علاوه بر ارسال محصولات خود به ایران، متهم به ارسال ۲۸۳ محموله مخابراتی به کره شمالی است.

«جف سشنز» دادستان عمومی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این شرکت چینی نه تنها با این کار خود به نقض کنترل صادرات فناوری حساس آمریکایی به کشورهای متخاصم ایالات متحده مانند ایران محکوم است بلکه در مورد اقدامات غیرقانونی خود هم دروغ گفته است.

البته ۲۵ تا ۳۰ درصد قطعات محصولات شرکت «زد تی ایی» توسط آمریکا تامین می‌شود که بسیاری از آنها نقش کلیدی دارند؛ خرید سالانه این شرکت چینی از شرکت‌های آمریکایی در حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.

بر پایه این گزارش، مدیر عامل «زد تی ایی» در بیانیه‌ای اعلام کرد: به اشتباه خود اعتراف می‌کنیم و مسئولیت آن را می‌پذیریم و به ایجاد تغییر مثبت در این شرکت متعهد باقی می‌مانیم؛ ضمن اینکه اعلام می‌کنیم و می‌پذیریم در صورت نقض بیشتر قوانین تحریم آمریکا، صادرات قطعات آمریکایی به شرکت «زد تی ایی» به مدت ۷سال قطع شود.