یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 23 اسفند 1395 - 23:54:07 | کد مطلب: 364991 چاپ

بازگشت کیارستمی به کن با ۲۴ فریم

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - در فاصله ۲‌ ماه مانده تا آغاز هفتادمین جشنواره فیلم کن در فرانسه، گمانه‌زنی‌ها از احتمال حضور چند فیلم ایرانی در بخش‌های رسمی این دوره حکایت می‌کند.

ضمن اينكه نام تنها فيلمساز ايراني برنده نخل طلايي هم بار ديگر در سواحل جنوب فرانسه مي‌پيچد.به گزارش همشهري، جشنواره فيلم كن 2017 روز 17مي ‌در اين شهر ساحلي افتتاح مي‌شود و تا امروز جز اعلام نام پدرو آلمودووار به‌عنوان رئيس هيأت داوران، جزئياتي ديگر از اين رويداد مهم سينمايي رسانه‌اي نشده است. برخي منابع خبري ازجمله اسكرين‌ديلي معتقدند درگذشت ناگهاني و غمبار عباس كيارستمي بهترين بهانه را به‌دست برنامه‌ريزان كن داده تا از آخرين ساخته او در يكي از بخش‌هاي رسمي رونمايي كنند.

«24فريم» با نام اصلي و كامل «24فريم پيش و پس از لومير» فيلمي تجربي بود كه زنده‌ياد كيارستمي فرصت به پايان رساندنش را نيافت و به‌احتمال فراوان نسخه كامل آن نخستين بار در كن به نمايش درمي‌آيد. از ديگر گزينه‌هاي احتمالي كه با نام ايران به جشنواره كن سال آينده مي‌روند، مي‌توان به انيميشن 90دقيقه‌اي «تابوي تهران» به كارگرداني علي سوزنده، فيلمساز ايراني مقيم آلمان اشاره كرد.

جست‌وجو براي يافتن نام و نشاني از فيلم در صفحه‌هاي فارسي تقريبا نتيجه‌اي به‌دست نمي‌دهد اما براساس اطلاعاتي كه سايت‌هاي imdb و سينه‌يوروپ از تابوي تهران داده‌اند، چنين به‌نظر مي‌رسد فيلم ارائه‌گر تصويري تيره از ايران است و شايد به همين دليل به مذاق برنامه‌ريزان كن خوش آمده باشد.

سال‌ها پيش مرجانه ساتراپي هم با انيميشن ضدايراني «پرسپوليس» البته به نمايندگي از فرانسه در جشنواره فيلم كن شركت كرد و برنده جايزه ويژه هيأت داوران شد. به‌دليل 70ساله شدن جشنواره كن، حضور چهره‌ها در اين رويداد در تاريخ آن ثبت مي‌شود و زنده شدن نام كيارستمي هم مي‌تواند هديه فرانسوي‌ها به يكي از محبوب‌ترين فيلمسازان تاريخ كن باشد. كن 2017از 17تا 28مي‌ برگزار مي‌شود اگر «دانكرك» كريستوفر نولان تا آن زمان آماده شود، مي‌تواند بهترين گزينه براي اكران در افتتاحيه باشد.