جمعه 1 تیر 1397 | به روز شده: چند لحظه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 25 اسفند 1395 - 05:23:00 | کد مطلب: 365050 چاپ
نماینده تبریز:

خشکی دریاچه ارومیه به مرحله خطرناک رسیده است

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
سعیدی با انتقاد از وضعیت وخیم دریاچه ارومیه گفت: تصفیه پساب‌ها شهرهای اطراف دریاچه و انتقال آب از زاب باید در اولویت هزینه‌کرد اعتبار ۸ هزار میلیارد ریالی مصوبه دولت قرار گیرد.

به گزارش مهر، محمداسماعیل سعیدی در توضیح وضعیت دریاچه ارومیه و اختصاص اعتبار ۸ هزار میلیارد ریالی در روزهای اخیر از سوی دولت، گفت: دریاچه ارومیه به مصیبتی برای مردم تبدیل شده زیرا خشکی دریاچه به مرحله خطرناک نزدیک شده است، به نوعی که بخش قابل توجهی از دریاچه خشک شده و برداشت نمک و رفت‌وآمد کمپرسی‌ها زمینه‌ساز بروز گرد و غبار نمکی شده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تصمیم‌های گرفته شده پیرامون هزینه‌کرد بخشی از اعتبارات بخش آب و فاضلاب استان آذربایجان‌شرقی برای احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: متأسفانه از ابتدای سال ۹۵ تا روز اول اسفند از بخش آب و فاضلاب هیچ اعتباری به این استان اختصاص داده نشده است در صورتی که جمع‌آوری و تصفیه پساب شهرهای اطراف دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه لازم است.

وی با بیان این که در تبریز حدود ۴ متر مکعب پساب‌ها در ثانیه هدر می‌رود، افزود: این در حالی است که می‌توان با مدیریت و تصفیه پساب‌ها، آب کافی به حوضه دریاچه ارومیه یا به چاه‌هايی که آب از آنها برداشت می‌شود تزریق شود، البته از این پساب برای بخش کشاورزی جهت جلوگیری از استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی هم می‌توان استفاده کرد.

سعیدی معتقد است: اولویت اول برای هزینه‌کرد اعتبار ۸ هزار میلیارد ریالی که دولت برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اختصاص داده تصفیه و مدیریت پساب شهرهای اطراف است، پس از آن انتقال آب از رودخانه زاب باید عملیاتی شود زیرا شرایط فعلی بهترین موقعیت برای انجام این کار است.

وی با بیان این که ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه می‌توان انتقال داد، گفت: مجموع این اقدامات حدود یک و نیم میلیون مترمکعب از آب دریاچه ارومیه را تأمین می‌کند، بنابر این وضعیت دریاچه حفظ خواهد شد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، گفت: در لایحه بودجه سال آینده برای احیای تالاب‌ها اعتباراتی در نظر گرفته شده اما مکانیزم تخصیص منابع و تقسیم اعتبارات بین تالاب‌های کشور بستگی به نحوه مدیریت سازمان برنامه و بودجه دارد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، مصوبه هیئت وزیران مبنی بر اختصاص هشت هزار و ۲۰۷ میلیارد ریال برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را ابلاغ کرد.