یکشنبه 6 خرداد 1397 | به روز شده: 19 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 27 اسفند 1395 - 16:33:48 | کد مطلب: 365271 چاپ

نه بریتانیا به رفراندوم استقلال اسکاتلند| استورجن: دمکراتیک نیست

جهان > اروپا - همشهری آنلاین:
نخست وزیر بریتانیا گفت اگردولت محلی اسکاتلند درخواست رفراندوم استقلال از بریتانیا را بکند آنرا رد خواهد کرد.

 ترزا می با این استدلال که زمان زمان مناسبی برای برگزاری رفراندوم نیست می‌گوید: اگر نظر و رای مردم در این برهه خواسته شود، آنها بدون این که اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند تصمیمی حیاتی می‌گیرند. فکر نمی‌کنم چنین کاری منصفانه باشد. باور دارم این اتحادیه‌ای که ما داریم بسیار باارزش است. ما بیش از ۳۰۰ سال در کنار هم بوده‌ایم و باور دارم که در کنار هم آینده بسیار خوبی داریم.

به گزارش يورونيوز نیکولا استورجن، وزیر اول دولت محلی اسکاتلند می‌گوید چنین سخنی «دموکراتیک» نیست، با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شرایط تغییر می کند و به همین دلیل هم برگزاری همه پرسی استقلال برای حفظ منافع اسکاتلند ضروری است.

خانم استورجن در واکنش به سخنان ترزا می گفت:«فکر می کنم مردم سراسر اسکاتلند قطع نظر از این که به رفراندوم استقلال رای آری خواهند داد یا نه، از این که ببینند دولت محافظه کار [مستقر در لندن ] که اختیاری در اسکاتلند ندارد بخواهد بر سر راه دولت منتخب دموکراتیک که وظیفه و تعهدی آشکار دارد بایستد، متحیر و متاثر خواهند شد.»

برگزاری همه پرسی استقلال در اسکاتلند نیازمند تایید پارلمان بریتانیاست.

حدود ۵۵ درصد اسکاتلندی‌ها در یک همه پرسی که در سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شد با استقلال سرزمین خود از بریتانیا مخالفت کردند.

دو سال بعد اما، وقتی که بریتانیایی ها در رفرندام موسوم به برکسیت در ۲۳ ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند، حدود ۶۲ درصد اسکاتلندی ها رای به ماندن در این اتحادیه دادند.