دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 17 فروردین 1396 - 10:40:00 | کد مطلب: 366164 چاپ

فراخوان انتخاب ناشر برگزیده سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب تهران

فرهنگ > ادبیات - همشهری‌آنلاین:
دبیرخانه انتخاب ناشر برگزیده، شاخص‌های ارزیابی ناشران در سال ۱۳۹۵ را اعلام کرد.

ستاد امور رسانه‌ای و خبری سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ضمن اعلم این خبر از ناشران خواست آثار  واجد شرایط خود را تا 23 فروردین به دبیرخانه انتخاب ناشر برگزیده ارسال کنند.

انتخاب ناشر برگزیده هر ساله به منظور تشویق و ترغیب ناشران تأثیرگذار در ارتقاء سطح و توسعه نشر حرفه‌ای، ایجاد خلاقیت، الگوسازی برای انتشار آثار ارزشمند فرهنگی و همچنین مشارکت در اعتلای سطح فرهنگِ عمومی جامعه همزمان با نمایشگاه کتاب تهران انجام می‌شود.

از جمله شاخص‌های انتخاب ناشر برتر به مواردی هم‌چون تعداد عنوان کتاب‌های‏‌ منتشر شده از سوی ناشر به تفکیک تالیف و ترجمه، تعداد عنوان‌‏هایی که ناشر حق نشر آن را بر اساس قرارداد معتبر به یکی از ناشران خارجی واگذار کرده است، تناسب کتاب‏‌های ناشر با نیازهای علمی و فرهنگی جامعه، کیفیت ارائه آثار از حیث امور فنی، ویراستاری، حروفچینی، صفحه‌آرایی،چاپ و صحافی، تعداد کتاب‌هایی که که در جشنواره‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی و غیر دولتی)جایزه گرفته‌‏اند، نوآوری و ابتکارات مرتبط با توسعه نشر کشور، پاسداری از زبان فارسی و توجه به ویرایش ادبی به ویژه در آثار ترجمه، حضور در نمایشگاه‌های معتبر خارجی، انتشار کتاب‌های ارزشمند، بدیع و نوآورانه، بهره‌مندی از گروه‌های کارشناسی یا هیأت علمی، فعالیت تخصصی موثر در یک یا چند حوزه موضوعی مشخص، انتشار آثار علمی به زبان ساده در جهت گسترش دانش عمومی، تعداد عناوین کتاب‌های تصویری و هنری چاپ اول با نگاه فرهنگ ایرانی- اسلامی در حوزه کودک و نوجوان و طراحی جلد کتاب‌های بزرگسالان می‌توان اشاره کرد.

 دبیرخانه کمیته انتخاب ناشر برتر در میدان بهارستان، ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه دوم، اتاق 247 واقع است. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیش‌تر به آدرس اینترنتی ketab.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

ناشران نمونه سال در حوزه‌های مختلف، همه ساله در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران معرفی می‌شود.

سی‎اُمین نمایشگاه کتاب تهران از تاریخ 13 تا 23 اردیبهشت ماه در شهر آفتاب برگزار خواهد شد.