یکشنبه 3 تیر 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 27 فروردین 1396 - 21:18:56 | کد مطلب: 367135 چاپ
محققان می‌گویند؛

ماساژ درمانی موجب تسکین کمردرد می‌شود

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
درمان کمردرد مزمن می‌تواند دشوار باشد اما تحقیق جدید نشان می‌دهد ماساژ درمانی تا حدودی موجب تسکین آن می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ویلیام الدر، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کنتاکی، در این مورد می‌گوید: «دستورالعمل‌های فعلی پزشکی ماساژدرمانی را بر استفاده از داروهای مسکن کمردرد ارجح می‌داند.»

کمردرد مشکلی شایع است که عمدتاً برای اکثر افراد کوتاه مدت است. اما به گفته محققان، برای حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به کمردرد این مشکل مزمن شده و تا بیش از سه ماه بطول می‌انجامد.

درحال حاضر گزینه‌های درمانی موثر زیادی برای کمردرد وجود ندارد و پزشکان غالباً مسکن‌های نظیر اوکسی کونتین یا پرکوست را برای تسکین درد تجویز می‌کنند که البته با ریسک اعتیاد همراه هستند.

طبق اعلام موسسه ملی آرتروز آمریکا، سایر درمان‌های احتمالی شامل ورزش، تزریق استروئید، تغییرات رفتاری، کایروپراکتیک، طب سوزنی و جراحی است.

در این مطالعه پزشکان ماساژدرمانی را برای افراد مبتلا به کمردرد تجویز کردند. محققان دریافتند بعد از ۱۲ هفته نیمی از شرکت کنندگان، درد کمتری داشتند و بسیاری دیگر هم بعد از سه ماه کاهش درد خود را گزارش کردند.

تحقیق همچنین نشان داد ماساژدرمانی برای بیماران ۵۰ سال به بالا کارآمدی بیشتری داشت اگرچه بیماران جوان‌تر هم از آن بهره بردند.