پنج شنبه 31 خرداد 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 06:30:00 | کد مطلب: 367450 چاپ

اردوغان رو در روی مخالفان

جهان > اروپا - حزب سکولار جمهوریخواه خلق ترکیه دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد خواستار ابطال همه‌پرسی اخیر تغییر قانون اساسی شده‌است.

 در اين بيانيه آمده‌، نتيجه شمارش آرا مخدوش است و اگر دولت تركيه به درخواست ابطال توجه نكند، اين حزب درخواست خود را به دادگاه حقوق بشر اروپا مي‌برد. ديروز در نقاطي از استانبول معترضان به نتيجه همه‌پرسي تجمعات خياباني برگزار كردند. همزمان كميسيون اروپا و همچنين وزيركشور آلمان هم به‌صورت جداگانه خواستار توجه دولت تركيه به اعتراض‌ها به نتيجه شمارش آراي همه‌پرسي اخير شده‌اند.

مخالفان مي‌گويند 2ميليون رأي به‌صورت مخدوش شمارش شده اما اردوغان اين ادعاها را رد كرده‌است. در همين حال دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريكا در تماس تلفني با اردوغان، پيروزي او را در همه‌پرسي تغيير قانوني اساسي تبريك گفته‌است. روسيه هم در واكنشي جداگانه خواستار احترام به نتيجه اين همه‌پرسي توسط همه طرف‌ها شده‌ است. سخنگوي كرملين ديروز به خبرنگاران گفت: به باور ما همه طرف‌ها بايد به رأي و نظر مردم تركيه احترام بگذارند.

همه‌پرسي تغيير قانون اساسي كه محور اصلي آن افزايش اختيارات رئيس‌جمهور و تغيير نظام اين كشور از پارلماني به رياستي است، با اختلاف بسيار اندك يك ميليون و 300 هزار رايي، به سود موافقان پايان يافت.