پنج شنبه 31 خرداد 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 29 فروردین 1396 - 21:55:51 | کد مطلب: 367462 چاپ

جوان‌ها را دست‌کم نگیریم

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - ابراهیم وحیدزاده:
تصوری وجود دارد که معمولا هم‌نسلان من زیاد به آن دامن می‌زنند. تصوری بر این مبنا که نسل جوان خیلی اهل مطالعه نیستند.

به مسائل مهم و اساسي نمي‌انديشند و خلاصه اينكه جوان هم جوان‌هاي ديروز. باتوجه به اينكه به‌واسطه تدريس مدام با جوان‌ها در تماس هستم بايد به اين نكته اشاره كنم كه چنين تصوري ريشه در واقعيت ندارد. ضمن اينكه افكار جوانان و راندنشان با چوب كم‌سوادي درنهايت به ضرر آينده كشور تمام مي‌شود.

اين تصور كه هر آنچه در گذشته وجود داشته مطلوب و هرچه مربوط به امروز است نامطلوب است، ديدگاهي است كه واپس‌گرايي را ترويج مي‌دهد و واقعيت را انكار مي‌كند. مثال‌هايي هم كه گاهي زده مي‌شود و مصاديقي چون كاهش تيراژ كتاب الزاما نمي‌تواند دليل اين باشد كه نسل جوان علاقه‌اي به مطالعه نشان نمي‌دهد. شايد بتوان گفت شيوه دريافت اطلاعات تغيير كرده و جواني كه ممكن است خيلي كم كتاب بخواند، اطلاعات مورد نيازش را با اينترنت به‌دست بياورد.

با اين توضيح كه جوان امروز به‌مراتب باهوش‌تر و خلاق‌تر از جوان ديروز است. خوشبختانه ما با نسل جواني مواجهيم كه ضريب هوشي‌شان به‌شدت بالاست. كنش‌مند و پرسشگر هستند و هر چيزي را به‌راحتي قبول نمي‌كنند. در كشوري كه با انبوهي از بحران‌ها و مشكلات مواجه است، اين نسل جوان هوشمند و خلاق است كه مي‌تواند نقطه اتكا باشد. آينده اين سرزمين را همين جوان‌ها خواهند ساخت. جوان‌هايي كه برخلاف تصور عده‌اي اهل كسب دانش هستند و با توانايي‌هايي كه دارند مي‌توانند روزهاي بهتري براي اين سرزمين رقم بزنند.

  • نويسنده و كارگردان سينما