پنج شنبه 31 خرداد 1397 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 15:52:28 | کد مطلب: 367522 چاپ
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان:

تیم‌های دیده‌بانی هجوم ملخ‌های مهاجر به کشور را رصد می‌کنند

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تیم‌های دیده‌بانی حوزه حفظ نباتات این سازمان در طول سال وضعیت هجوم ملخ‌های مهاجر (ملخ صحرایی و آسیایی) از کشورهای همسایه به ایران را در این استان رصد می‌کنند.

به گزارش ايرنا، غلامحسین تیموری روز سه‌شنبه گفت: در صورت داشتن شرایط جوی مناسب به این معنی که بارندگی بالای 20 میلی‌متر در فصل بهار به ویژه فروردین تا اردیبهشت وجود داشته باشد و سرسبزی در دشت و بیابان‌ها حفظ شود احتمال افزایش جمعیت و طغیان ملخ‌های مهاجم در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی افزود: ملخ‌های آسیایی و صحرایی در حالت انفرادی تغذیه کمی داشته و پروازهای کوتاهی دارند اما با مناسب شدن شرایط محیطی به فاز مهاجری رفته و با جمعیت‌های بسیار بالا و انجام پروازهای طولانی مدت سبب بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر در کشور و استان می‌شوند.

وی گفت: سال گذشته پس از 50 سال، ملخ‌های آسیایی از کشور افغانستان وارد حدود 6 هزار هکتار از مناطق خرگوشی و چونگ سرخ شهرستان هیرمند در محدوده تالاب هامون واقع در شمال استان شدند و مزارع، مراتع و جالیزهای این مناطق را مورد هجوم قرار دادند که عملیات مبارزه با این آفت در مدت 2 هفته با موفقیت نسبی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات شهریور پارسال با همکاری ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور در منطقه هدف اجرا شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امکان دارد این ملخ‌ها از سال گذشته در این منطقه موفق به جفت‌گیری و تخم‌ریزی شده باشند بر این اساس تیم‌های دیده‌بانی حوزه حفظ نباتات این سازمان از 16 فروردین در حال رصد منطقه هستند تا در صورت مشاهده جمعیتی از آنها بلافاصله کار مبارزه را انجام دهند.

تیموری ادامه داد: یک تیم دیده‌بانی اصلی در منطقه سیستان برای رصد ملخ‌های آسیایی و یک تیم دیده‌بانی در منطقه بلوچستان برای رصد ملخ‌های صحرایی در کنار تیم‌های شهرستانی کار رصد این آفت را برعهده دارند.

وی گفت: ملخ‌های صحرایی در مناطق مختلف دنیا از جمله کشورهای عربستان، یمن، سودان و سومالی، هندوستان، پاکستان، افغانستان و قسمت‌هایی از جنوب ایران از جمله استان‌های هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان زیست می‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت جنگی کشور یمن و نبود عملیات‌های مبارزه با ملخ صحرایی، امکان ورود این ملخ‌ها از این کشور با گذشتن از دریا به مناطق جنوبی ایران از جمله سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی افزود: ملخ صحرایی خطرناک‌ترین آفت مهاجر در دنیاست، بر این اساس سازمان خوار و بار جهانی (فائو) نسبت به پشتیبانی عملیات دیده‌بانی و مبارزه با آن به صورت سالانه با همکاری کشورهای عضو اقدام می‌کند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: برای نابودی ملخ‌های صحرایی و آسیایی بهترین مقطع، زمانی است که تازه از تخم بیرون آمده و در حالت "پوره‌ای" بدون بال باشند زیرا پنج مرحله پوست‌اندازی صورت می‌گیرد تا ملخ به یک حشره بالغ تبدیل شود.

وی افزود: حالت پوره که ملخ فقط جهش دارد و راه می‌رود بهترین زمان برای مبارزه با آن است بر این اساس نیروهای دیده‌بانی در مناطق مختلف استان در حال رصد این آفت هستند تا این حشره را در مرحله بدون بال قبل از رسیدن به بلوغ رصد کنند و عملیات مبارزه را انجام دهند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: اخیرا به منظور آمادگی مقابله با آفت نوظهور ملخ آسیایی، رزمایش پدافند زیستی مدیریت این آفت از طریق ویدئو کنفرانس به مرکزیت زاهدان در شهرستان هیرمند و سازمان حفظ نباتات کشور به اجرا در آمد.

تیموری افزود: برای مقابله با آفت ملخ آسیایی نیازمند طرح‌های کارشناسی دقیق و برنامه‌ریزی به موقع هستیم.

وی گفت: تا کنون از تیم‌های دیده بانی حفظ نباتات سطح سیستان و بلوچستان و استان‌های همجوار (جنوب کرمان و هرمزگان) جمعیتی از آفت ملخ صحرایی که مراتع و بخش کشاورزی را تهدید کند گزارش نشده است.

وی افزود: آخرین مرحله مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به صورت گسترده در سال 86 در سطح حدود 30 هزار هکتار و در سطح محدودتر در سال 93 در حدود 10 هزار هکتار از مراتع شهرستان‌های ایرانشهر و کنارک اجرا شده است.

سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان زاهدان، زابل، زهک، هامون، هیرمند، نیمروز، خاش، ایرانشهر، سراوان، نیکشهر، میرجاوه، قصرقند، فنوج، مهرستان، سیب و سوران، دلگان، سرباز، کنارک و چابهار و 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که با کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است.

هم اینک در بیش از 200 هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در 80 هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید 2 بار محصول را دارند.