دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 15 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 - 15:16:41 | کد مطلب: 367966 چاپ

۴۰ میلیون انگلیسی در آلودگی هوای غیرمجاز نفس می‌کشند

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
مطالعه انجام گرفته در انگلیس نشان می‌دهد نزدیک به ۴۰ میلیون نفر از مردم این کشور در مناطقی زندگی می‌کنند که آلودگی هوا از سطح مجاز و استاندارد فراتر است.

به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده است ۴۰ میلیون نفر از مردم انگلیس در مناطقی از این کشور زندگی می‌کنند که سطح غیرمجاز آلودگی هواي ناشی از خودروهای دیزلی، سلامت آنان را تهدید می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵۹ درصد جمعیت انگلیس در شهرهایی سکونت دارند که آلودگی دی‌اکسید نیتروژن از سطح مجاز ۴۰ میکروگرم در هر مترمکعب از هوا، بیشتر است.

صادق خان، شهردار لندن نیز با انتقاد از دولت این کشور در عدم ارائه برنامه جدید برای بهبود کیفیت هوا گفت: این برنامه‌ها باید شامل شبکه ملی از مناطق هوای پاک باشد تا خودروهای دیزلی آلاینده را از نقاط بحرانی آلودگی دور نگه دارد.

ماه گذشته نیز روزنامه گاردین در گزارشی هشدار داده بود که ده‌ها هزار کودک انگلیسی در مدارس و مهدهایی هستند که در معرض سطح غیرمجاز آلودگی هوا ناشی از خودروهای دیزلی قرار دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد خودروهای مدرن ۱۰ برابر بیش‌تر از کامیون‌ها و اتوبوس‌ها دودهای سمی تولید می‌کنند.

به گزارش روزنامه گاردین، طبق مطالعات متعدد قرار گرفتن در معرض دودهای آلاینده برای سلامت کودکان و بزرگسالان مضر است. به علاوه کودکان در این شرایط آسيب‌پذیرتر هستند زیرا ریه‌های آنان رشد کامل را نداشته و قرار گرفتن در معرض دی‌اکسید نیتروژن روند طبیعی رشد ریه‌ها را با مشکل روبرو می‌کند.