سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 15 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 - 13:07:18 | کد مطلب: 370364 چاپ

ساخت سبک‌ترین ماهواره جهان توسط نوجوانی هندی

دانش > فضا - همشهری آنلاین:
نوجوانی هندی موفق به ساخت سبک‌ترین ماهواره جهان شده‌است، و قرار است این ماهواره در ماه ژوئن از پایگاه فضایی متعلق به ناسا به مدار زمین پرتاب شود.

براساس گزارش BBC، ريفات شاروك موفق به ساخت ماهواره‌اي 64 گرمي شده‌است كه در رقابت طراحي جوانان به عنوان برنده انتخاب شده‌است.

اين جوان 18 ساله مي‌گويد هدف اصلي او نمايش دادن توانايي‌هاي بالاي چاپگر سه‌بعدي و فيبرهاي كربني را به نمايش بگذارد. اكنون قرار است اين ماهواره سبك به ماموريتي چهار ساعته در مدار زمين فرستاده شود.

ماهواره

در اين ماموريت ماهواره‌ سبك‌وزن در فضاي خلاء براي 12 دقيقه فعاليت خواهد كرد. شاروك مي‌گويد تمام بخش‌هاي اين ماهواره را خود ساخته كه به برد رايانه‌اي جديد و هشت حسگر براي اندازه‌گيري شتاب، چرخش و مگنتوسفر زمين مجهز است. 

اين ماهواره كه به احترام رئيس‌جمهور سابق هندوستان عبدل‌الكلام ، كلام‌ست نام دارد، براي بلند‌پروازي‌هاي علمي و فضايي هندوستان قدمي قابل توجه به شمار مي‌رود. پروژه وي در رقابتي بانام مكعب در فضا كه با حمايت ناسا برگزار شده‌بود به عنوان برنده اعلام شد.

ريفات از شهري كوچك در منطقه تاميل نادو زندگي مي‌كند و اكنون به عنوان دانشمند ارشد در مركز فضايي كودكان در چناي هندوستان مشغول به كار است، سازماني كه در زمينه ارتقا علوم و تحصيلات براي كودكان و نوجوانان هندي فعاليت دارد.