پنج شنبه 28 تیر 1397 | به روز شده: 50 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 8 خرداد 1396 - 15:29:13 | کد مطلب: 371699 چاپ

مین‌روبی ارزان با لاک‌پشت‌های روباتیکی

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
نسل جدیدی از روبات‌ها ساخته شده که تخصصشان مین‌روبی در مناطق جنگی است آن هم با الگوبرداری از لاک‌پشت‌ها.

به گزارش مهر، زمانی که صحبت از مین‌روبی به میان می‌آید حرکت کند یک مزیت محسوب می‌شود زیرا از این طریق می‌توان مین‌های مخفی شده در زمین را با دقت بیش‌تری شناسایی کرد.

اکنون گروهی از محققان به این نتیجه رسیده‌اند که با ساخت مین‌هایی که مانند لاک‌پشت‌ها حرکت آهسته‌ای دارند می‌توان از شر مین‌های پنهان در زیر خاک خلاص شد.

در حال حاضر ارتش‌های جهان از روبات‌های مین‌یاب استفاده می‌کنند اما این تجهیزات ساختاری بزرگ داشته و با هزینه‌های گزافی هم تولید می‌شوند. از آن گذشته استقرار و به کارگیری آنها کار دشواری است. اما این مشکل در لاک‌پشت‌های روباتیکی حل شده است.

این روبات‌ها در حد و اندازه یک پهپاد کوچک هستند که با الگوبرداری از ساختار اوریگامی و با استفاده از مقوایی ضخیم ساخته شده‌اند. نکته مهم اینجاست که در دل این ساختار مقوایی، تراشه رایانه‌ای ارزان قیمت و موتورهای کوچکی کار گذاشته شده تا مین‌روبی به این وسیله هزینه زیادی نداشته باشد.

ساخت هر یک از این روبات‌ها بین دو تا سه ساعت زمان می‌برد و قیمت نهایی آنها نیز تنها ۸۰ دلار است.

این نوآوری در دانشگاه دولتی آریزونا ارایه شده و به گفته محققان آن، از آنجا که هزینه تمام شده و وقتی که صرف ساخت هر یک از این لاک‌پشت‌ها می‌شود چندان زیاد نیست، از بین رفتن آنها در حین کشف مین‌ها، عملیات مین‌روبی را متوقف نمی‌کند.