سه شنبه 29 خرداد 1397 | به روز شده: 37 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 27 خرداد 1396 - 04:30:00 | کد مطلب: 373325 چاپ

روایت طنزآمیز ضیایی از انقلاب مشروطه

فرهنگ > ادبیات - روایت طنز محمدرفیع ضیایی از انقلاب مشروطه در قالب کتاب «انقلاب مشروطه با رسم شکل» به همت انتشارات مروارید منتشر شد و به بازار آمد.

به گزارش همشهري، نويسنده كه از پيشكسوتان طنز در تاريخ مطبوعات ايران است و سابقه همكاري با نشريه گل‌آقا را از نخستين شماره در كارنامه دارد، در مقدمه كتاب چنين نوشته است: «راستش من اصلا قصد شوخي با انقلاب مشروطه را نداشتم، چون اگر ما در ايران چند اتفاق واقعا جدي داشته باشيم، يكي از آنها همين انقلاب مشروطه است اما اين عادت ما طنزپردازان است كه معمولا سعي مي‌كنيم با چيزهاي خيلي خيلي جدي، شوخي كنيم.

واقعيت اين است كه وقتي موضوعي بيش از اندازه جدي مي‌شود، كم‌كم در آن جوانه‌هاي شوخي شكل مي‌گيرد...» كتاب 444صفحه و قطع خشتي دارد و شاهان قاجار را از ناصرالدين‌شاه تا مظفرالدين‌شاه و حتي رضاخان پس از كودتا در خود جاي داده است. ضمن اينكه بيش از ۳۵۰ كاريكاتور با شرح‌هاي كوتاه درباره‌ وقايع مهم مشروطه به آن جلوه‌اي ديگر بخشيده است.

ضيايي كه بيش از همه درباره تاريخ كاريكاتور و كارتون در ايران به تحقيق و گردآوري اطلاعات پرداخته و ‌زاده 1327در لارستان بود، اوايل تابستان گذشته از دنيا رفت. انقلاب مشروطه با رسم شكل در شمارگان 1100نسخه به بهاي 17هزار تومان از او به يادگار مانده است.