جمعه 4 خرداد 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 27 خرداد 1396 - 17:39:46 | کد مطلب: 373443 چاپ

واکنش هیئت نظارت بر اجرای برجام به مصوبه سنای آمریکا

ایران > قوای سه‌گانه - همشهری آنلاین:
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تصویب تحریم‌ها علیه ایران در سنای آمریکا گفت: هیئت نظارت بر اجرای برجام جلساتی در این خصوص برگزار و تصمیماتی اتخاذ کرده است.

به گزارش مهر، علاءالدین بروجردی در خصوص تصویب تحریم‌های جدید ضد ایرانی در سنای آمریکا اظهار داشت: آمریکا بار دیگر نشان داد که نظام سیاسی غیرقابل اعتمادی در عرصه بین‌المللی است.

وی ادامه داد: برجام یک سند رسمی بین‌المللی است که ۶ کشور از جمله اعضای دائمی شورای امنیت، آلمان و اتحادیه اروپا آن را امضا کردند و قطعنامه شورای امنیت نیز بر آن صحه گذاشته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر گونه تخلف از این سند رسمی به معنای نقض برجام است، اظهار داشت: بدون تردید اقدامی که کنگره آمریکا انجام داد، نقض آشکار برجام است و متناسب با این تخلف آمریکا که طبیعتاً دیگر کشورها از آن تاسی نخواهند کرد و به تعهدات خود پایبند خواهند بود، جمهوری اسلامی ایران نیز باید تصمیم گیری کند.

بروجردی گفت: هیئت نظارت بر اجرای برجام که ساختاری قانونمند در این زمینه است، جلساتی را در این زمینه تدارک دیده و تصمیماتی را اتخاذ کرده که به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.

وی اظهار داشت: با توجه به مسئولیتی که ریاست محترم مجلس به کمیسیون امنیت ملی واگذار کرده است ما نیز جلساتی را با مرکز پژوهش‌های مجلس تنظیم کردیم .

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه طرح اولیه آماده است، گفت: مجلس در جهت مقابل با این اقدام غیرقانونی کنگره آمریکا بلافاصله پس از تعطیلات، این طرح را به هیئت رئیسه ارائه خواهد کرد و اعلام وصول می‌شود.

بروجردی اضافه کرد: تصور می کنم این طرح با قید فوریت به صحن بیاید و ان شاءالله با رای قاطعی مقابله با این اقدام نابخردانه کنگره آمریکا را رقم خواهیم زد.