سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 21 تیر 1396 - 17:00:43 | کد مطلب: 376023 چاپ

ارکستر سمفونیک | کنسرت مستقل گروه کُر برای اجرای سرزمین من

فرهنگ > هنر - همشهری آنلاین:
رهبر گروه کُر ارکستر سمفونیک تهران ضمن ارائه گزارشی کوتاه از حضور این مجموعه در فستیوال راونا کشور ایتالیا برنامه‌های آینده این گروه را اعلام کرد.

به گزارش مهر؛ رازمیک اوحانیان رهبرگروه کُر ارکستر سمفونیک تهران  پیرامون سفر اخیر این مجموعه به فستیوال راونا ایتالیا به منظور اجرای کنسرت «جاده‌های دوستی» به رهبری ریکاردو موتی توضیح داد: همان گونه که علاقه‌مندان موسیقی می دانند این برنامه با همکاری گروهی از نوازندگان و خوانندگان کُر کشور ایتالیا بود که طی ۲ کنسرت در کشورهای ایران و ایتالیا به رهبری ریکاردو موتی برگزار شد. این برنامه اختصاصا برای مجموعه گروه کُر ارکستر سمفونیک تهران تجربه بسیار ارزشمند و عالی بود که باعث شد اندوخته‌های اعضای ما با همنشینی گروهی از هنرمندان ایتالیایی با فرهنگ موسیقایی آکادمیک به اشتراک گذاشته شود.

وی ادامه داد: اعضای گروه کر تقریبا از روز دوم حضورشان در ایتالیا بود که با محک زدن خود متوجه این موضوع شدند که در درجه امیدوار کننده‌ای قرار دارند و این نکته بسیار خوشحال کننده ای است که می‌تواند در راستای اهداف عالی گروه موجب ایجاد اتفاقات بهتری نیز باشد. به اعتقاد من هرچه قدر این اتفاقات ادامه پیدا کند باعث بالارفتن تجربیات و نتایج خوب برای فرهنگ و هنر کشورمان می‌شود.

رهبرگروه کُر ارکستر سمفونیک تهران در معرفی برنامه‌های آینده این مجموعه بیان کرد: برنامه‌های گروه کُر ارکستر سمفونیک تهران معمولا بر اساس کنسرت‌های دوره ای تنظیم و اجرا می‌شود ولی ما بعد از این سفر کاری ما سرگرم تمرین برای حضور در چند کنسرت استانی خواهیم بود که جزئیات آن در روزهای آینده منتشر می‌شود. البته تا آنجا که اطلاع دارم اولین برنامه ما در رشت برگزار می‌شود و پس از آن به صورت مستقل در بروجرد و دیگر شهرستان‌ها میزبان دوستداران موسیقی خواهیم بود.

این هنرمند بیان کرد: متاسفانه گروه کر در ایران از جایگاهی که باید در آن قرار داشته باشد، برخوردار نیست و متاسفانه من در اغلب خبرهای رسانه‌های می خوانم که درباره گروه کر کمتر صحبت می‌شود. در حالیکه طی همین چند روزی که ما در ایتالیا حضور داشتیم تمامی رسانه‌های ایتالیایی به اولین نکته‌ای که اشاره می‌کردند حضور «صدای انسانی» در برنامه مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال راونا بود. به هر حال حضور صدای انسانی در ارکستر سمفونیک ترکیب احساسات والای انسانی با موسیقی است. به همین جهت رسانه‌های ما باید در شناساندن فرهنگ موسیقی کرال به مردم بیشتر تلاش کنند و من از تمامی عزیزان رسانه‌ای ممنون خواهم شد که از این پس مقداری به فعالیت‌های گروه‌های فعال کُر در ایران توجه کنند.

اوحانیان ادامه داد: مشکلات همیشه برای گروه های فعال حوزه موسیقی وجود دارد اما ما همیشه در حال تلاش برای حل آنها هستیم. اما همین تلاش برای حل مشکلات باعث می‌شود تا ما با انرژی بیشتری کار کنیم و از آنجایی که من حدود ۱۰ سال است که رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران هستم باید بگویم کنار هم آوردن سنین مختلف هنرمندان در یک گروه کار بسیار سختی است چون این هنرمندان از یک دوره فارغ التحصیل نشدند. به عبارتی این عزیزان کسانی هستند که عاشق خواندن آواز بوده و از کلاس های خصوصی آواز خود را به چنین سطحی رسانده اند. من هم اینجا نهایت تلاش خود را انجام می‌دهم تا با تمرکز مستمر روی آموزش نقاط مشترک آنها را برجسته کنم.

این مدرس و پژوهشگر موسیقی درباره تازه‌ترین فعالیت های موسیقایی خود توضیح داد: همچنان مشغول آهنگسازی ۱۶ قطعه موسیقایی فولکلور از نقاط مختلف ایران با نام «سرزمین من» هستم که برای ارکستر سمفونیک تنظیم شده و درصددم تا در اولین فرصت با پیدا کردن یک اسپانسر یا حمایت های بنیادرودکی آن را اجرا کنم.