دوشنبه 28 خرداد 1397 | به روز شده: 40 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 24 تیر 1396 - 18:24:20 | کد مطلب: 376234 چاپ
سرلشکر صفوی:

اقدامات هوشمندانه ناجا ضامن اقتدار کشور است

دفاع > امنیت - همشهری آنلاین:
دستیار و مشاورعالی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه اقتدار نظام وابسته به اقدامات هوشمندانه نیروی انتظامی در کشور است بر دقت و هوشمندی بیشتر ناجا در ارائه این اقدامات تاکید کرد.

به گزارش دفتر دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی این مطلب را در بازدید از یگان‌های انتظامی استان خراسان رضوی و در جمع معاونین و فرماندهان فرماندهی انتظامی این استان عنوان کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و فرصت و تهدیدات موجود در استان خراسان رضوی گفت: این استان با داشتن ظرفیت‌های بسیار و فرصت‌ها و تهدیدات بیشمار، از موقعیت منحصر به فردی در بین استانهای کشور برخوردار است و ویژگی‌های خاص این استان در صورت فقدان برنامه‌ریزی‌های متناسب می تواند تبدیل به بحران‌ها و چالش‌های بسیاری گردد.

دستیار و مشاورعالی فرماندهی معظم کل قوا ادامه داد: گستردگی نوع و میزان استفاده دشمن از فنآوری های نوین فراتر از استفاده آن در داخل کشور است و فنآوری‌های نوین به رغم ایجاد فرصت های بسیار می توانند منجر به پیدایش بستر تهدیدات جدی برای امنیت استان و کشور شود.

سرلشکر صفوی اضافه کرد: خراسان رضوی یکی از مناطق راهبردی کشور است و وجود جمعیت کثیر حاشیه نشین و مهاجر از کشورهای همسایه معضل بزرگی برای استان می باشد و وقتی لایه های مختلف مسائل اقتصادی ، فرهنگی و سایر معضلات برهم منطبق شد، آنگاه تهدیدات و مشکلات تبدیل به تهدیدات چند بعدی و مجموعه ای از تهدیدات در قالب تهدیدات هیبریدی یا تهدیدات ترکیبی خواهد شد.

دستیار و مشاورعالی مقام معظم رهبری با تبیین راه حل های مقابله با تهدیدات و چالش های امنیتی استان خراسان رضوی گفت: تقویت قرارگاه مشترک اطلاعاتی و عملیاتی در استان می تواند منجر به فهم مشترک از مسائل و اشراف و هماهنگی اطلاعاتی بیشتر گردد که از نتایج آن طرح ریزی های عملیاتی برای پیشگیری، مقابله و حتی پیش بینی ها در بحران های اقتصادی است.

سرلشکر صفوی افزود: بایستی با نگاه به آینده، روند نا امنی ها و امنیت پایدار در استان و ظرفیت پیش بینی، رصد و سناریو سازی برای چالش های پیش رو را ایجاد کرد و در این ظرفیت سازی بیشتر از توان علمی اساتید و دانشگاه ها برای فهم و درک راه حل های مقابله با چالش های اجتماعی و حل مسائل استفاده کرد.

وی تصریح کرد: برای تعادل سازی و تعادل بخشی در ظرفیت ها به استان خراسان رضوی نیازمند تدوین نقشه جامعی هستیم.
سرلشکر صفوی در ضرورت تدوین نظام نامه جامع امنیتی این استان نیز گفت: بایستی برای دغدغه برخورد با ناامنی به سناریو سازی بپردازیم و در این راستا می بایست به تدوین نظام نامه امنیتی و حاشیه نشینی در استان خراسان رضوی توجه کافی گردد و در آن تمامی اقدامات هم راستا سازی شود.