سه شنبه 29 خرداد 1397 | به روز شده: 36 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 24 تیر 1396 - 20:30:37 | کد مطلب: 376245 چاپ

سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع وبا در حج امسال هشدار می‌دهد

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد همه‌گیری وبا در یمن که بیش از ۳۳۲۰۰۰ نفر را مبتلا کرده است، ممکن است به مراسم حج امسال در ماه سپتامبر (شهریور) در عربستان سعودی گسترش یابد.

به گزارش رویترز سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که بین ۲ تا ۴ میلیون نفر شامل ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر خارجی در مراسم حج حاضر می‌شوند و خطر انتشار بیماری‌هایی مانند دنگی، تب زرد، ویروس زیکا و بیماری‌های ناشی از باکتری‌های مننگوکوکی مانند مننژیت عفونی را افزایش می‌دهند.

این سازمان در بیانیه‌اش اعلام کرد: «گسترش فعلی وبا در یمن و نیز وضعیت در برخی از کشورهای آفریقایی ممکن است خطری جدید برای همه زائران در طول روزهای مراسم حج و حتی پس از برگشت به کشورهایشان باشد.»

البته دومینیک لگروس، کارشناس وبای سازمان جهانی بهداشت گفت عربستان سعودی سال‌هاست که با وجود تقویت نظارت بهداشتی و انجام آزمایش‌های سریع برای شناسایی زودرس موارد بیماری دچار شیوع وبا نشده است.

او گفت: «فراموش نکنید که در حال حاضر ما درباره شیوع وبا در یمن صحبت می‌کنیم، البته زائران از بسیاری از کشورها با شیوع محلی محدود هم به حج می‌آیند، ولی اقدامات انجام‌شده ازلحاظ وضعیت اسکان، به‌خصوص دسترسی به آب پاک و بهداشت محیط تابه‌حال مانع از شیوع بیماری در این مراسم شده است.»

او افزود: «به نظر من مقامات سعودی کاملاً آماده هستند.»