شنبه 2 تیر 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 25 تیر 1396 - 09:22:12 | کد مطلب: 376287 چاپ

یک باور غلط درباره بطری‌های پلاستیکی

زندگی > سلامت - باور عام درباره عددی که روی بطری‌های پلاستیکی درج شده و ارتباط آن با چندبار مصرف شدن آن محصول، باوری غلط است.

به گزارش همشهري، معاون اداره كل نظارت بر فرآورده‌هاي غذايي سازمان غذا و دارو در اين‌باره گفت: قابل مصرف چندباره بودن بطري‌هايي كه در انتهاي آنها اعداد 2-4-5 قيد شده نادرست است و مبناي اين اعداد، مقررات انجمن صنايع پلاستيك بوده و معرف جنس ماده بسته‌بندي است. سميره صباح با اشاره به اينكه طرح چنين مباحث تخصصي و غيرضروري سودي براي مردم ندارد، ادامه داد: اين اعداد قراردادي هستند و معمولا هم در بطري‌ها درج نمي‌شوند اما براي اينكه مصرف‌كنندگاني كه برخي اطلاعات را به‌صورت نادرست دريافت كرده‌اند از اصل مطلب مطلع شوند، يادآور مي‌شويم عدد 1براي ظروف پت يا پلي‌اتيلن ترفنلات، عدد 2 براي پلي‌اتيلن بادانسيته بالا و عددهاي 3و 4 به‌ترتيب مشخص‌كننده مواد پلي‌ونيل كلرايد و پلي‌اتيلن با دانسيته كم است.

اين مقام مسئول در سازمان غذا و دارو، همچنين عددهاي 5و 6مندرج در انتهاي بطري‌ها را تميز‌دهنده جنس پلي‌پروپيلن و پلي استايرن از ساير مواد برشمرد و در مورد ظروف پليمري تصريح كرد: جنس آنها هم در بسته‌بندي‌ها و هم پروانه ساخت بايد مشخص شود. در هنگام خريد فرآورده‌هاي غذايي و آشاميدني به ظروف اعم از پليمري و كاغذي توجه كنيد و پس از اطمينان از دارا بودن شماره پروانه‌هاي بهداشتي نسبت به مصرف آنها اقدام كنيد.