دوشنبه 7 خرداد 1397 | به روز شده: 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 26 تیر 1396 - 15:54:38 | کد مطلب: 376444 چاپ

یک سوم خاک‌های جهان مرده است

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
حدود یک سوم خاک‌های دنیا به دلیل شیوه‌های مدیریت ناپایدار، مُرده است و هر ساله ده‌ها میلیارد تُن خاک برای کشاورزی از دست می‌رود.

به گزارش مهر، حدود یک سوم خاک‌های دنیا به دلیل شیوه‌های مدیریت ناپایدار، مُرده است. هر ساله ده‌ها میلیارد تُن خاک برای کشاورزی از دست می‌رود و یکی از دلایل آن آلودگی خاک است. در بعضی از کشورها تا حدود یک پنجم تمام زمین‌های کشاورزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منظور از آلودگی خاک، وجود مواد شیمیایی در خاک است که یا محل اصلی خود خارج شده‌اند و یا غلظت بالاتری از حد سالم دارند. چنین آلودگی‌ای ممکن است به وسیله فعالیت معدنی و صنعتی یا توسط مدیریت ناپایدار و نادرست فاضلاب ایجاد شود.

در بعضی موارد، آلاینده‌ها به وسیله باد و باران به طور وسیع در مناطق گوناگون گسترش می‌یابد. ورودی‌های کشاورزی مانند کود، علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها -و حتی آنتی‌بیوتیک های موجود در کود حیوانی- نیز آلاینده‌های بالقوه خاک هستند و خیلی از آن‌ها نسبت به مواد دیگر به سرعت واکنش شیمیایی نشان داده و تغییر می‌کنند.

آلودگی خاک بسیار خطرناک است، چرا که حتی از برخی فرآیندهای تخریب خاک مانند فرسایش، آسیب بیشتری به خاک وارد می‌کند.

خطرات مطرح شده به چگونگی واکنش خاک نسبت به مواد شیمیایی و سرعت ورود آن به اکوسیستم بستگی دارد.

تنوع آلاینده‌ها و انواع خاک و شیوه‌های تعامل آنها، بررسی‌های خاک برای شناسایی خطرات را دشوار و گران می‌کند. اعضای GSP از سازماندهی سمپوزیوم جهانی آلودگی خاک در آوریل ۲۰۱۸ استقبال کرده و از شبکه‌های داده جهانی برای تبادل اطلاعات و هماهنگ کردن استانداردها به عنوان راهی برای کاهش آلودگی حمایت می‌کنند.