دوشنبه 4 تیر 1397 | به روز شده: 12 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 26 تیر 1396 - 12:29:08 | کد مطلب: 376462 چاپ

آغاز سفر ۶ ساله قایق هیدروژنی به دور دنیا

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
سفر دور دنیای قایق هیدروژنی پروژه ۵.۲۵ میلیون دلاری Energy Observer به زودی از پاریس آغاز خواهد شد.

براساس گزارش وايرد، اين قايق فرانسوي كه قرار است در طول سفر 6 ساله‌اش در 50 كشور مختلف جهان 101 توقف انجام دهد،‌ براي حركت از انرژي باد،‌خورشيد و هيدروژن آب دريا استفاده مي‌كند. اين هيدروژن از طريق الكتروليز آب دريا به دست مي‌آيد.

قایق

اين سفر دور دنيا قرار است تمام با اتكا بر انرژي‌هاي تجديد‌پذير و بدون هيچ گاز گلخانه‌اي انجام گيرد،‌از اين رو با اشاره به هواپيماي خورشيدي كه سال گذشته سفر به دور دنيا را به پايان رساند، به سولار ايمپالس درياها شهرت يافته‌است.

قايق Energy Observer با كمك انرژي خورشيدي كه از صفحات خورشيدي نصب شده روي بام 130 متر مربعي قايق تامين مي‌شود حركت خواهد كرد و علاوه بر اين دو توربين بادي بزرگ در انتهاي اين قايق 30.5 متري نصب شده‌است.

در شب‌هايي كه هيچ بادي درحال وزش نيست، قايق با استفاده از اصلي‌ترين نوآوري خود به حركت ادامه خواهد داد:سيستم الكتروليز كه هيدروژن را از آب دريا استخراج كرده و درون مخزني روي قايق ذخيره مي‌كند. به گفته ژروم دلافوس مدير اين پروژه، بهترين سوختي كه مي‌توان پس از توليد مازاد آن را روي قايق ذخيره كرد هيدروژن است،‌زيرا سوختي سبك است و كارايي آن سه برابر ديگر سوخت‌ها است.

اين قايق درواقع قايقي 34 ساله است كه در سال 1983 براي حضور در مسابقات ساخته شد و اكنون با تغييراتي بزرگ به يك قايق پاك و خودكفا تبديل شده‌است. هر سال از سفر اين قايق 4.6 ميليون دلار هزينه خواهد داشت.