پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 29 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 28 تیر 1396 - 09:02:56 | کد مطلب: 376678 چاپ

۶ مزیت نوشیدن آب گرم با معده خالی

زندگی > تغذیه - بسیاری از ما عادات مشخصی را هنگام بیدار شدن صبحگاهی داریم؛ از جمله نوشیدن قهوه، چای و آب سرد. با این حال این نکته ثابت شده که نوشیدن آب گرم در اوایل صبح مزایای بهداشتی شگفت انگیزی به دنبال دارد.

به گزارش آوای سلامت به نقل از steptohealth مصرف آب گرم با معده خالی تاثیر مستقیم روی دستگاه گوارش داشته و باعث تقویت سیستم ایمنی و حذف سموم از بدن می‌شود. به گفته کارشناسان مصرف یک لیوان آب گرم به همراه لیمو در اوایل صبح منجر به کاهش فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن شده و از شما در برابر انواع بیماری‌ها محافظت می‌کند.

بهبود فرایند هضم: نوشيدن یک فنجان آب گرم با معده خالی منجر به دفع سموم از بدن شده و سیستم گوارشی را برای هضم بهتر مواد غذایی تحریک می‌کند. این در حالی است که آب سرد تاثیر برعکس دارد و نوشیدن آن به همراه چربی‌ها، فرایند هضم را دشوار می‌کند. آب سرد منجر به ایجاد رسوبات چربی در دستگاه گوارش می‌شود. آب گرم نه تنها مواد سمی را از دستگاه گوارش پاک می‌کند بلکه منجر به تسکین علائمی مانند سوء هاضمه، سوزش سردل و نفخ می‌شود.

  • جلوگیری از یبوست: بسیاری از غذاهایی که در طول روز مصرف می‌کنیم، به دشواری هضم می‌شوند و منجر به درد و نفخ شکم و اختلال یبوست می‌شوند. نوشیدن آب گرم در این میان باعث بهبود حرکت روده‌ها و مبارزه با یبوست می‌شود.
  • از بین بردن دردهای روزمره: یک فنجان آب گرم گاهی می‌تواند بهترین راه برای کاهش دردهای قاعدگی و حتی سردرد باشد. آب گرم اثر آرامبخش روی بدن دارد و منجر به ارامش عضلات شکمی، تسکین جوش و اسپاسم می‌شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند که آب گرم باعث تحریک گردش خون شده و برای درمان زخم‌های عضلانی بسیار مفید است.
  • کاهش وزن: آب گرم دمای بدن و سوخت و ساز آن را افزایش می‌دهد. با این اتفاق سوخت چربی بالا رفته و عملکرد دستگاه گوارش و کلیه‌ها نیز بیشتر می‌شود.
  • بهبود گردش خون: نوشیدن یک لیوان آب گرم با معده خالی منجر به تخریب رسوبات چربی در بدن می‌شود. این فرایند همراه با پاک شدن سموم از بدن بهبود گردش خون را به همراه دارد.
  • کاهش التهاب: نوشیدن منظم آب گرم همراه با لیمو منجر به کاهش میزان اسیدیته در بدن شما مي‌شود. ضمن این که منجر به حذف اسیداوریک از مفاصل شما می‌شود؛ عاملی که مقصر بروز التهاب در مفاصل است.