سه شنبه 26 تیر 1397 | به روز شده: 40 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 21:08:31 | کد مطلب: 378235 چاپ
برخورد نزديك با دانشمندان

مجموعه روایت‌های پیشتازان ایرانی در قالب دو کتاب

موسسه همشهری > نشریه‌ها - همشهری آنلاین:
مجموعه روایت‌های زندگی و موفقیت چهره‌های برتر علمی معاصر کشور در قالب دو جلد کتاب با نام پیشتازان ایرانی از مجموعه کتاب‌های دانستنیها از سوی انتشارات نشر شهر منتشر شده است.

به گفته سمانه رحيمي دبير كتاب‌ پيشتازان ايراني، خيلي وقت است كه ديگر كتاب‌هايي كه رازهاي موفقيت را خيلي دقيق و با وسواس نوشته‌اند، كنفرانس‌هايي كه مي‌خواهند الفباي خوشبختي و مسير پيروزي را به ما نشان بدهند و آدم‌هايي كه فرمول‌هايي را براي فتح قله‌هاي موفقيت دسته‌بندي كرده‌اند و به شكل كتاب و جزوه درآورده‌اند، طرفداران زيادي ندارند.

فرمول‌ها و كتاب‌ها و جزوه‌ها، يك جايي از قافله‌ روابط انساني و پيچيدگي‌هاي روحي آدم‌ها و پیچ‌وخم‌های زندگي واقعي، جا مي‌مانند.

چند وقتي ‌است كه آدم‌ها فهميده‌اند، موفقيت و حال خوب را نمي‌توان مانند قالب كيك روي آدم‌ها انداخت و يك دانشمند بزرگ از زيرش بيرون كشيد. درست وقتي اين‌ها معلوم شدند، داستان‌ها اهميت پيدا كردند؛ داستان زندگي آدم‌ها و مستند نگاری‌هایی كه از روي تجربه‌هاي انساني نوشته شده بودند. همین‌جا بود كه زندگينامه‌ها دوباره پرفروش شدند. در مجموعه كتاب‌هاي پيشتازان ایرانی سعي كرديم پاي صحبت آدم‌هايي بنشينيم كه خواندن تجربه‌هايشان در زندگي شخصي و حرف زدن از مسيري كه در زندگي علمي‌شان طي كرده‌اند، هرکدام پر از كشف است؛ كشف مسير رسيدن به قله‌هاي موفقيت، بعد از اين‌كه با بالا و پايين‌هاي زندگي دست و پنجه نرم كردند، كشف سختي‌ها و پستي و بلندي‌هايي كه از گذشته تا امروز بر سر راه كسب موفقيت‌هاي علمي وجود داشته‌اند و دارند و در هر دوره شكل متفاوتي به خود گرفته‌اند.

در صفحات اين كتاب با آدم‌هايي گپ زده‌ايم كه هر كدامشان حالا آن‌قدر دستاورد بزرگ دارند كه بتوانيم عنوان پيشتاز را جلوي اسمشان قرار بدهيم و پاي صحبت‌هايشان بنشينيم. كتاب‌هاي پيشتازان يك دورهمي بزرگ براي علاقه‌مندان به خواندن، به علم، به كشف و به زندگي هستند؛ اين شما و اين يك مهماني خودماني با پيشتازان ايراني.

  • پيشتازان ايراني 1 / داستان زني كه مدال فيلدز برد

جلد اول پيشتازان ايراني روايتهايي از زندگي و موفقيت 17چهرهي برتر علمي معاصر ايران است. مهدي گلشني، شاهرخ خانيزاده، حسين رجائي، يونس شكرخواه، ليلا عراقيان، ياسر رودي، بهرام عكاشه، محمد مهديان، مهدي بهزاد، آرزو متوليزاده، عبيده جعفري و حامد بخشيان، عبدالمجيد ارفعي، نيايش افشردي، رضا منصوري، بابك شادگان، سروش سروشيان و مريم ميرزاخاني 17 چهرهاي هستند كه با آنها گفت وگو شده است.

در هر كدام از اين گفتوگوها، اين چهره‌ها داستان موفقيتشان را تعريف كردهاند؛ از روزهاي كودكي و علاقه‌هايشان در دنياي بچگي تا امروز كه به جايگاه‌هاي بلند علمي رسيده‌اند. مانند مريم ميرزاخاني كه دربارهي روزگار نوجوانياش گفته است: در خیابان مدرسه‌ ما، کتابفروشی‌های زیادی بود. هنوز یادم هست که چطور در آن خیابان شلوغ راه می‌رفتیم و به کتابفروشی‌ها سر میزدیم و چقدر همه اینها برای ما هیجان انگیز بود. آن موقع اجازه نبود که خیلی با کتابها ور برویم و باید بلافاصله آنها را می‌خریدیم؛ بنابراین خیلی کتابها تصادفی به دستمان می‌افتاد....

  • پيشتازان 2 / چوپاني كه جراح قلب شد

بهمن مهري، آرمان شفيع‌لو، توفيق موسيوند، فرزان و شيخ جباري، دارا صباحي، اسماعيل اسكندري، كامران وفا، كاوه مدني، الهه الهي، ساسان صدري‌زاده، احمد دالكي، آريا فلاحي، عبدالحسين وهاب‌زاده، مجيد ميرزا وزيري، لاله صادقيان، عيسي اميدوار و اسماعيل ميرفخرايي 17 چهره‌اي هستند كه داستان زندگي و موفقيت آن‌ها در جلد دوم پيشتازان ايراني روايت شده است.

داستان‌هايي جذاب و خواندني كه از خواندن بعضي از آن‌ها تعجب مي‌كنيد. مثل داستان زندگي توفیق موسیوند كه یک چوپان در یک روستای دور در استان همدان بود. مردي كه کارش، غیر از هدایت گوسفندها به چراگاه، خوابیدن زیر سقف آسمان بود.

همین آسمان هزار رنگ او را به علم علاقه‌مند کرد و او حالا یکی از بزرگ‌ترین جراحان قلب در دنیاست که نزدیک به 25 اختراع مهم در دنیای پزشکی داشته است. بیشتر از همه، او را به خاطر اختراع نوع پیشرفته‌ای از قلب مصنوعی می‌شناسند که نسبت به تنها نمونه‌ قلب مصنوعی قبل از خودش، 200 برابر سبک‌تر و کوچک‌تر است.

مجموعه روايت‌هاي زندگي و موفقيت چهره‌هاي برتر علمي معاصر كشور با نام پيشتازان ايراني از مجموعه كتاب‌هاي دانستنيها هر جلد در 152 صفحه و تك جلدي‌ آن به قيمت 13 هزارتومان از سوي انتشارات نشر شهر منتشر شده است. علاقه‌مندان جهت تهيه كتاب‌ها مي‌توانند از طريق تماس با شماره تلفن 88657191 در تهران اقدام نمايند.