دوشنبه 25 تیر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 56 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 15 مرداد 1396 - 17:22:29 | کد مطلب: 378430 چاپ

احتمال غیرمسکونی شدن مناطقی از آسیای جنوبی تا پایان قرن ۲۱

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
کارشناسان علوم جوی اعلام کرده‌اند که ممکن است افزایش دمای هوا و بالا رفتن شدید رطوبت باعث شود عملا سراسر هند و مناطقی از دیگر کشورهای آسیای جنوبی برای زندگی انسان نامناسب شوند.

به گزارش ایسنا، "الفاتح الطاهر" از انستیتوی فناوری ماساچوست آمریکا در مقاله منتشره در مجله Science Advances می‌گوید: در این منطقه جمعیت زیادی زندگی می‌کنند که زندگی بخش اعظمشان به طور مستقیم وابسته به زمین‌های زراعی شخصی آنها است.

آنها باید هر روز مدت چند ساعت در زیر آفتاب روی این زمین‌ها کار کنند. این امر ساکنان آسیای جنوبی را در مقابل چنین تغییرات اقلیمی بسیار آسیب‌پذیر می‌سازد.

الطاهر و همکارانش خاطرنشان می‌سازند تقریبا سه چهارم ساکنان جنوب آسیا در مناطقی زندگی می‌کنند که پس از این سال‌ها برای زندگی نامناسب خواهند بود و شرایط جوی و محیط زیستی را تجربه خواهند کرد که زندگی آنها را به خطر می‌اندازد.

دانشمندان می‌گویند دلیل چنین تغییرات بزرگ و جدی در آب و هوای آسیای جنوبی چند چیز از جمله هموار بودن زمین‌های این منطقه، بارش زیاد باران در فصل تابستان و رطوبت دائمی و زیاد و وجود تعداد زیادی از رودخانه‌ها در منطقه است.

به گزارش اسپوتنیک، الطاهر تاکید می‌کند مبارزه با چنین عواقب گرمایش جهانی باید توسط خود ساکنان هند صورت بگیرد که به موازات چین از جمله کشورهایی است که بیش‌ترین مقدار گازهای گلخانه‌ای را وارد جو زمین می‌سازند.