پنج شنبه 28 تیر 1397 | به روز شده: 3 ساعت و 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 16 مرداد 1396 - 16:40:00 | کد مطلب: 378590 چاپ
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

خبرنگاران با رشد آگاهی مردم نقش مهمی در توسعه جامعه دارند

دفاع > امنیت - همشهری آنلاین:
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پیامی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار این روز را که به نام شهید صارمی مزین است را به خبرنگاران تبریک و تصریح کرد: خبرنگاران با رشد آگاهی مردم نقش مهم و ویژه‌ای در توسعه جامعه دارند.

به گزارش سازمان پدافند غیر عامل کشور، در ابتدای پیام تبریک سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی آمده است: سلام و درود خدا بر تمامی وقایع‌ نگارانی که حرمت قلم و آگاهی را پاس می‌‏دارند و قلم خویش را جز در مسیر حق و عدالت به کار نمی‌‏گیرند. سلام و درود خدا بر تمامی خون‏‌نگاران شهید که قلم را سلاح خویش و رسانه را سنگر دفاع از استقلال و آزادی و مقابله با زر و زورمندان بریده از انسانیت و قدرت‌های سلطه‌‏گر جهانی قرار دادند و در این راه پر افتخار به لقاء محبوب رسیدند.

در ادامه این پیام آمده است: 17 مرداد روز پاسداشت تلاش بی‌وقفه انسان‌های آگاهی است که با سلاح قلم در سرزمین آگاهی قدم می‌زنند. طلایه داران راستین خدمت به نظام خبررسانی در جمهوری اسلامی ایران همواره سعی بر آن داشته‌اند که با تلاش وافر، جهان را با هاله‌ای از قداست در هم آمیزند، تا آنچه را که عرضه می‌دارند ارزش خدایی به خود گیرد. خبرنگاران به راستی تجسم امانت، مسئولیت، تعهد، دلسوزی و وظیفه‌اند. خبرنگاران وجدان بیدار جامعه جهانی و تصویرگر زمان خویشند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می‌کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه‌ای، مرهون تلاش‌های شبانه روزی آن‌هاست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این پیام آورده است: در عصر قدرت بلامنازع ارتباطات، قطعا نقش خبرنگاران به عنوان ابزار اطلاع رسانی، نقشی مؤثر و حیاتی است. بدون تردید حضور اصحاب رسانه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس صحیح و به موقع اخبار و اطلاعات گوناگون، نقش بسزایی در ارتقای اطلاعات در جامعه دارند و نمی‌گذارند جامعه در بی‌خبری بماند و با رشد آگاهی مردم نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای به عنوان رابط بین مسئولین، سازمان‌ها و مردم در اطلاع رسانی صحیح خدمات دولت و سازمان‌ها از یک سو و پیگیری و حل مشکلات مردم از سوی دیگر ایفا می‌کنند و زمینه رشد و توسعه همه جانبه جامعه را فراهم می‌آورند.

سردار جلالی در این پیام تصریح کرده است: خبرنگار باید بداند و می‌‏داند که آن کس که آگاه‌‏تر است مسئول‏‌تر است، مسئول در قبال ملت و کشور، مسئول در قبال باورها و اعتقادات مردم، مسئول در قبال پایداری ملی، مسئول در قبال تجاوز فکری و اندیشه‌های بیگانه‏ به مرزهای فرهنگی، مسئول در قبال اخلاق جامعه و این مسئولیت و مسئولیت‌ها نه تنها محدودیت نمی‌‏آفریند، بلکه راه رسیدن به کمال را در این حرفه مقدس برای او هموار و هموارتر می‌‏سازد و خبرنگار به جایگاهی می‌‏رسد که جز رضایت حضرت دوست نمی‏‌بیند.

وی در پایان این پیام آورده است: اینجانب ضمن عرض تبریک روز خبرنگار و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای عزیز خبرنگار و نکوداشت استادان و پیشکسوتان عرصه اطلاع رسانی و خبر، از تلاش خستگی ناپذیر خبرنگاران، عکاسان، گزارشگران و همه عزیزانی که در جهت رشد و شکوفایی فرهنگ پایداری و آگاهی مردم عزیز و اعتلای کشور در امر پدافند غیر عامل، شبانه روز تلاش می‌کنند و بدون توجه به سختی‌های موجود در این عرصه از هیچ تلاشی فرو گذار نکرده و نخواهند کرد، تشکر و قدردانی می‌کنم.

محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف بود که در سال 1377 در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف شهید شد و شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان روز «خبرنگار» نامگذاری کرد. ایرنا افتخار دارد که شهدای دیگری نیز از جمله مسعود مشایخی، حسین فرهادی کوهپایه، علی نبی پور انگجی، سپهدار ساجدی، سیدمهدی میرافضلی، داریوش گودرزی کیا را طی هشت سال دفاع مقدس و سانحه هوایی تقدیم کرده است. همچنین کاظم اخوان خبرنگار و عکاس ایرنا یکی از چهار دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان در سال 1361 است.