یکشنبه 31 تیر 1397 | به روز شده: 34 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 16 مرداد 1396 - 19:20:03 | کد مطلب: 378608 چاپ
به منظور درمان یک نوع بیماری قلبی

اصلاح ژنتیکی در نطفه انسانی با موفقیت آزمایش شد

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
محققان در یک آزمایش پیش کلینیکی توانستند به طور موفقیت آمیز جهش‌های ژنتیک منجر به یک بیماری را در نطفه انسانی ترمیم کنند به این ترتیب از انتقال این ژن به نسل آینده جلوگیری شد.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، ابزار اصلاح ژنتیکی CRISPR-Cas۹ درمانی برای بیماری‌هایی مانند ایدز و دیستروفی عضلات (بیماری ضعف عضلات در نوزادان) را وعده می‌دهد. اما هدف نهایی این ابزار استفاده از آن برای پیشگیری از بیماری‌ها است.

اکنون به نظر می‌رسد CRISPR یک گام به این هدف نزدیکتر شده است. محققان در یک آزمایش پیش کلینیکی توانستند به طور موفقیت آمیز جهش‌های ژنتیکی منجر به یک بیماری را در نطفه انسانی ترمیم کنند. به این ترتیب از انتقال این ژن به نسل‌های آتی جلوگیری شد.

تحقیق جدید روی جهش ژنتیکی انجام شد که عامل ایجاد «کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک» (بیماری ماهیچه قلب که گاهی اوقات مرگبار است) است.

این نخستین مطالعه برای آزمایش روش مذکور در نطفه انسانی بود.

ابزار اصلاح ژنتیکی «کریسپر» به دانشمندان کمک می‌کند تا ژنوم های مورد نظر خود را در انسان‌ها، حیوانات و ارگانیسم‌های دیگر اصلاح کنند.

آنها با استفاده از آنزیمی به نام Cas۹ توانستند بخش ژنتیکی که عامل بیماری است را جدا کرده و آن را با نمونه ای خوش خیم‌تر جایگزین کنند. این سیستم پتانسیل‌های زیادی برای درمان سرطان و مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک دارد.

دانیل دورسا نایب رییس این پروژه در دانشگاه بهداشت و علوم ایالت اورگان آمریکا می‌گوید: «این تحقیق به طرز قابل توجهی درک ما از فرایند اصلاح ژنتیک را افزایش می‌دهد».