شنبه 2 تیر 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 20 مرداد 1396 - 15:50:23 | کد مطلب: 378872 چاپ

فرمانده نیروی هوایی چین: توکیو صاحب دریای ژاپن نیست

جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری آنلاین:
فرمانده نیروی هوایی چین در دفاع از رزمایش‌های نظامی این کشور در دریای ژاپن اعلام کرد: این دریا جزء متعلقات توکیو نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ما شیائوتیان» فرمانده نیروی هوایی چین از رزمایش نظامی این کشور در دریای ژاپن دفاع کرد و گفت: این دریا به توکیو تعلق ندارد.

گفتنی است اظهارت این مقام چینی واکنشی بود به گزارش دفاعی سالانه ژاپن که سه شنبه هفته گذشته منتشر شد و در آن از بابت شمار دفعاتی که جنگنده های این کشور مجبور به رهگیری هواپیماهای چینی شده بودند، ابراز نگرانی شده بود.

نگرانی ژاپن بیشتر از بابت افزایش حضور نظامی چین در دریای چین شرقی و بخش غربی اقیانوس آرام است- منطقه ای که میزبان مجمع الجزایری است که به طول ۱۴۰۰ کیلومتر به سمت تایوان امتداد یافته اند و مالکیت آنها در اختیار توکیو است.

در همین راستا، ما شیائوتیان گفت: دریای ژاپن به ژاپن تعلق ندارد. چین هم به برگزاری رزمایش های دریای ملزم است. نیروی هوایی چین قرار نیست روی زمین مستقر شود و پروازی نداشته باشد. با این حال، دامنه فعالیت ما در دریای ژاپن آنقدری که توکیو ادعا می کند، گسترده نیست.

گفتنی است دریای ژاپن میان این کشور، روسیه و شبه جزیره کره مشترک است. اما چین در ماه میلادی جولای اعلام کرد که از حق عبور از تنگه ای که آب های این کشور را به اقیانوس آرام متصل می کند، برخوردار است.