دوشنبه 25 تیر 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 20 مرداد 1396 - 17:48:43 | کد مطلب: 378889 چاپ
گزارش خبري همشهري آنلاين

پاسخ به یک دغدغه داوطلبانی که بین انتخاب رشته آرمانی و واقعی قرار دارند

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
داوطلبان کنکور سراسری که این روزها مشغول انتخاب رشته هستند، انبوه رشته محل‌هایی را پیش روی خود دارند که دست آنها را برای سبک و سنگین کردن باز می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار همشهري آنلاين، داوطلبان كنكور و خانواده‌هايشان در زمان انتخاب رشته در كشاكش اولويت دادن به رشته يا دانشگاه و يا شهر محل تحصيل قرار دارند و يكي از سوال‌هايي كه پس از اعمال اين اولويت‌ها و انتخاب رشته محل‌هاي مورد علاقه‌شان، با آن روبرو هستند اين است كه ترتيب درج رشته‌هاي انتخابي‌شان را با رشته محل‌هاي برتر كه حتي خود مي‌دانند شانس قبولي در آنها ندارند را آغاز كنند و يا از خير انتخاب رشته‌هاي آرماني بگذرند و كدرشته محل‌هايي را در ابتدا درج كنند كه شانس بالاتري براي قبولي در آنها دارند.

هر داوطلب فرصت دارد كه 100 رشته محل انتخاب كند و سوال و ابهام ياد شده براي داوطلباني پيدا مي‌شود كه بين انتخاب رشته آرماني و واقعي قرار دارند.

دغدغه اين دسته از داوطلبان را در اين قالب با دكتر حسين توكلي مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش كشور در ميان گذاشته و اين سوال را پرسيديم: «در زمان بررسي انتخاب رشته داوطلبان، آيا كليه انتخاب‌هاي هر داوطلب يكجا و همزمان مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و يا ابتدا اولين انتخاب همه داوطلبان و سپس دومين انتخاب كليه داوطلبان و ... بررسي مي‌شود؟»

توكلي اطمينان داد كه كليه انتخاب‌هاي يك داوطلب همزمان با همديگر بررسي مي‌شود و در اولين رشته محلي كه نمره لازم را كسب كرده باشد، مورد پذيرش قرار مي‌گيرد.

به گزارش همشهري آنلاين، بر اين اساس اگر نمره داوطلبي براي قبولي در يك رشته محل مناسب باشد، چه كد آن رشته محل را در انتخاب اول وارد كند و چه در انتخاب صدم، حتما در آن كدرشته قبول خواهد شد؛ البته بايد مراقب باشد كه ترتيب درج كدرشته‌ها را بر اساس علاقمندي‌اش رعايت كند چراكه در اولين كدرشته‌اي كه نمره بياورد، قبول است.