پنج شنبه 28 تیر 1397 | به روز شده: 3 ساعت و 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 21 مرداد 1396 - 09:17:09 | کد مطلب: 378931 چاپ

پرو، سفیر ونزوئلا را اخراج کرد

جهان > آمریکا - همشهری‌آنلاین:
دولت پرو در اعتراض به تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا سفیر این کشور را اخراج کرد و همچنین رئیس جمهور پرو از همتای ونزوئلایی خود خواست از قدرت کناره‌گیری کند.

 ونزوئلا در واکنش به اخراج سفیرش از لیما دستور داد تا کاردار سفارت پرو در کاراکاس این کشور را ظرف پنج روز ترک کند.

پرو سفیرش در کاراکاس را مارس سال جاری میلادی از ونزوئلا فراخوانده‌بود.

بیانیه دولت لیما روز جمعه 20 مرداد کمی پس از آن منتشر شد که پدرو کوچینسکی، رئیس‌جمهور پرو، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا را "دیکتاتور" خواند.

این نخستین باری است که یک کشور از زمان رای‌گیری ۳۰ ژوئیه (8 مرداد) سال جاری میلادی که به تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا منجر شد، سفیر این کشور را اخراج می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،در آمریکای لاتین، پرو موضعی سرسخت در قبال سیاست‌های مادورو دارد و از اقدام‌هاي او به شدت انتقاد کرده است.

اخیرا نیز دولت پرو دیپلمات‌های ارشد منطقه را فراخوانده تا درباره ونزوئلا در لیما به بحث و تبادل نظر بپردازند؛ ۱۲ کشور حاضر در این نشست مراتب اعتراض خود را به اقدامات دولت کاراکاس علیه مخالفان و همچنین تشکیل مجلس موسسان تغییر قانون اساسی ابراز داشته‌اند.

مادورو می‌گوید مجلس موسسان تنها راه برای ابقای امنیت و ثبات در ونزوئلا است و رئیس‌جمهور پرو را که بانکدار سابق در وال استریت بوده، "دشمن ونزوئلا" می‌داند.

وزارت خارجه ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت کاراکاس به روابط عمیق خود با مردم پرو با وجود این اقدام از سوی دولت لیما ادامه می‌دهد. همچنین دیه‌گو مولرو،‌ سفیر پرو در ونزوئلا باقی می‌ماند.

درهمین حال، رئیس‌جمهور پرو درخواست مادورو برای گفت‌وگوی رو در رو را رد کرد و خواستار برکناری او شد.

او در مصاحبه‌ای با رویترز در نشست سرمایه‌گذاری آمریکای لاتین گفت که مادورو اعتبارش را با تشکیل این مجلس موسسان از دست داده و دیگر نمی‌تواند زمامدار امور در ونزوئلا باشد.

رئیس‌جمهور پرو گفت: مادورو یک "دیکتاتور" است و از طریق مجلس موسسان و با حذف کنگره، "کودتا" به راه انداخته است. این اقدام از سوی مادورو باعث شده هزاران تن از مردم ونزوئلا به دلیل فقر زیاد و افزایش تورمی که روزانه شاهدش هستیم، به کشورهای همسایه بگریزند و درخواست پناهندگی کنند. البته ما راه‌ها را به سوی مردم ونزوئلا باز می‌گذاریم.

پرو اخیرا ویزای کاری را برای مردم ونزوئلا تمدید کرده است.