دوشنبه 25 تیر 1397 | به روز شده: 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 21 مرداد 1396 - 11:40:59 | کد مطلب: 378960 چاپ

ساکاشویلی همچنان آواره در اروپا

جهان > اروپا - همشهری‌آنلاین:
میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌ جمهور پیشین گرجستان و فرماندار سابق منطقه اودسای اوکراین، بعد از لغو حق شهروندی‌اش در اوکراین به همراه خانواده‌اش وارد مجارستان شد و هنوز وضعیت اسکان و محل زندگی باثباتی ندارد.

 میخایل ساکاشویلی،رئيس‌جمهور پيشين گرجستان در حالی از پاسپورت اوکراینی خود در سفر به اتحادیه اروپا استفاده می‌کند که یوگنی ینین، معاون دادستان کل اوکراین اعلام کرده پاسپورت و تابعیت او از درجه اعتبار ساقط است و شاكاشويلي برای سفر مجدد به اوکراین نیازمند اخذ ویزای ورود است.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین دو هفته پیش حق شهروندی اوکراینی ساکاشویلی را هم بعد از درخواست گرجستان از اين كشور براي بازگرداندن شاكاشويلي، باطل کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ریانووستی،او متهم شده که سوابق کیفری خود را در فرم‌های اداره مهاجرت اوکراین اعلام نکرده و اطلاعات نادرست داده است.

دولت گرجستان از سال ۲۰۱۵ به دنبال استرداد ساکاشویلی از اوکراین است.

رئیس‌جمهور سابق گرجستان پس از ترک این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی، دو سال بعد شهروندی اوکراین را گرفت و به عنوان فرماندار منطقه اودسا توسط رئیس‌جمهور اوکراین منصوب شد اما یک سال بعد این سیاستمدار گرجی به دلیل داشتن اختلاف‌نظر با پوروشنکو و دیگر وزرای اوکراین از این سمت کناره‌گیری کرد.