یکشنبه 3 تیر 1397 | به روز شده: 39 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 31 مرداد 1396 - 20:03:38 | کد مطلب: 379996 چاپ

پیام معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز پزشک

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، دریادداشتی روز پزشک را به پزشکان تبریک گفت.

به گزارش همشهري آنلاين، متن پيام دكتر سيد محمد هادي ايازي به شرح زير است.

ابوعلی‌سینا، نویسنده کتاب قانون در طب، از نام‌آورترین حکما و فیلسوفان کهن مسلمان و ایرانی هست که شاید بتوان گفت در خاورزمین و در میان دانشگاهیان و دانشوران آن بسیار شناخته‌شده‌تر و دارای جایگاهی ارجمندتر است. چرا که با تلاش پایان‌ناپذیر، همراهِ ذوق و استعدادِ سرشارِ خود توانست میراثی نیکو و استوار در زمینه‌های گوناگونِ دانش و اندیشه‌ورزی از خود به یادگار بگذارد و جهانیان را به شگفتی و شیفتگی وا دارد. میراثی که به ویژه در زمینه پزشکی و فلسفه از آن بهره فراوان برده‌اند و می‌برند و ای کاش ما نیز چنین ارزش استوانه‌های علمی و فرهنگی خود را می‌دانستیم و از ژرفنا و بن‌مایه‌های خردِ نابِ ایشان سود می‌جستیم و تنها به یادروزی از ایشان بسنده نکنیم.

به هر روی یکم شهریور را در ایران، به نام و یادِ این طبیب و حکیمِ پرآوازه، روزِ پزشک و بسیار نیکو نام نهاده‌اند و به درستی پزشکان هم‌چون آموزگاران از گذشته‌های دور تاکنون، جایگاهی درخور در نظام اجتماعی ایران و دیگر مردمان داشته‌اند. ای کاش که گَردِ سوداگری و سودجویی از این دامن و دستارِ زیبنده و زندگی‌بخش و دمِ مسیحایی‌اش، دور بماند تا همواره طبیبان جان و تن باشند که طبیب را محرم و رفیق دانسته‌اند و این کم چیزی نیست. بارها خوانده‌ایم و باز هم می‌خوانیم: «یَا طَبِیبَ مَنْ لا طَبِیبَ لَهُ، یَا رَفِیقَ مَنْ لا رَفِیقَ لَهُ».

روز پزشک را نه تنها به پزشکان و پیشه‌وران این راه که به همه مردم بزرگ ایران شادباش می‌گویم که بهره‌مند از پزشکانی نیکوسرشت و روشن‌روان هستند و می‌توانند درمان دردهای خویش را از ایشان بجویند و رنج خود را به دستان این بزرگوران بکاهند.

سید محمدهادی ایازی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی