شنبه 2 تیر 1397 | به روز شده: 54 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 19 شهریور 1396 - 09:51:46 | کد مطلب: 381547 چاپ

احتمال وجود حیات ناشناخته در غارهای قطبی

دانش > دانش - همشهری آنلاین:
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد در در زیر لایه‌های یخی قطب جنوب غارهای گرمی وجود دارند که ممکن است محل سکونت گیاهان یا حیوانات باشد.

براساس گزارش BBC،محققان استراليايي می‌گویند كوه اربوس، آتشفشاني فعال در جزيره راس قطب جنوبي در محاصره غارهايي است كه به واسطه جريان‌هاي يخي ايجاد شده‌اند و نمونه‌هاي خاك به دست آمده از اين غارها نشانه‌هايي گيج‌كننده از DNA حيوانات كوچك و جلبك‌ها را در خود دارند.

محققان دانشکاه ملی استرالیا می‌گویند بخارهای آتش فشان‌های فعال باعث خالی شدن عمق زمین و ایجاد این غارها شده که گرمای آن می‌تواند به ۲۵ درجه سانتی‌گراد برسد بنابراین اکوسیستمی از گیاهان و جانوران می‌توانند زیر یخ‌های قطب جنوب زندگی کنند.

این پژوهشگران با بررسی کوه اربوس در جزیره راس در اقیانوس منجمد جنوبی شبکه‌ای از غارهای به هم پیوسته را یافتند که در خاک آنها بقایای دی ان ای جلبک، خزه و حیوانات کوچک قابل شناسایی بود.

با این که بیشتر محتوای ژنتیکی یافت شده در خاک این غارها متعلق به جلبک‌ها و مهره‌دارانی است که در دیگر نقاط قطب جنوب هم دیده می‌شوند اما برخی از توالی‌های ژنتیکی یافته شده ناشناخته بوده‌اند.

با وجود سرمای شديد قطب جنوب، گرمایی که آتش فشان‌ها ايجاد می‌کنند این غارها را کاملا قابل سکونت و گرم می‌کند تا حدي که می‌توان فقط با یک تی‌شرت مي‌توان محيط آن را تحمل كردو در عين حال در جاهایی که یخ نازک است نور هم مي‌تواند به این غارها برسد.

با توجه به اینکه آتش‌فشان‌های زیادی در قطب جنوب وجود دارند ممکن است شبکه غارهای زیر یخچال‌ها پدیده‌ای عادی باشد.

با این حال چون دسترسی به این غارها کار ساده ای نیست نمی‌توان گفت چند شبکه‌ غار زیر لايه‌هاي یخ وجود دارد و تا چه حد این غارها به هم راه دارند.

در قطب جنوب 15 آتش‌فشان فعال یا آتش‌فشان‌هایی که اخیرا نشانه فعالیت نشان داده‌اند وجود دارد و هنوز هم ممکن است آتش‌فشان‌های جدیدی شناسایی شوند.

با وجود پیشرفت‌هایی که اخیرا در شناخت تنوع زیستی قطب جنوب حاصل شده، دانشمندان هنوز اطلاعات چنداني از حیات در شبکه غارهای زیر لايه‌هاي يخي ندارند، نقطه‌اي از زمين که ممکن است زیستگاه گونه‌های متنوع و شايد ناشناخته گیاهی و جانوری از جمله ریز ارگانیسم‌ها باشد.