یکشنبه 3 تیر 1397 | به روز شده: 12 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 19 شهریور 1396 - 16:59:14 | کد مطلب: 381629 چاپ

پیشنهاد‌های روحانی برای افزایش ارتباط تهران- تاشکند | استقال ازبکستان

ایران > سیاست‌خارجی - همشهری آنلاین:
رئیس جمهور در دیدار با همتای ازبک خود پیشنهاد‌های متعددی در خصوص فعالیت‌های اقتصادی، مالی، عمرانی و تجاری میان دو کشور ارائه کرد که مورد استقبال شوکت میرضیاف قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار شوکت میر ضیایف رئیس جمهور ازبکستان که در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در قزاقستان انجام شد، دیدار مقامهای ارشد دو کشور را بیانگر اراده مستحکم دو دولت برای روابط نزدیکتر و گسترده‌تر دانست.

رییس جمهور به ظرفیت‌های گسترده ایران و ازبکستان برای توسعه همکاری‌ها اشاره کرد و اظهارداشت: ما از حضور و فعالیت کارآفرینان و سرمایه گذاران ازبکستانی در ایران و متقابلا از حضور سرمایه گذاران ایرانی در ازبکستان استقبال می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به برنامه گسترده ترانزیتی و جاده‌ای و ریلی ایران اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نزدیکترین مسیر دستیابی بازرگانان ازبکستانی به خلیج فارس و آبهای آزاد باشد.

رییس جمهور همچنین گفت که زمینه برای تقویت همکاری‌های در حوزه انرژی و مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاه‌های دو کشور هموار است و تهران می تواند نیازمندی‌های ازبکستان به انرژی را تامین کند.

دکتر روحانی در ادامه تسریع در تقویت ارتباطات بانکی میان دو کشور را ضروری خواند و گفت: توسعه همکاری‌های بانکی به عنوان زیربنای تبادلات اقتصادی می تواند سطح روابط تجاری دو کشور را بیش از پیش ارتقاء بخشد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اسلام دین رحمت ، برادری و گذشت است، به شکست‌های پی در پی تروریست‌ها در عراق و سوریه طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و اظهارداشت: امروز افراطی‌گری و تروریسم کل منطقه را تهدید می‌کند و ما آماده همکاری با کشورهای آسیای مرکزی در مبارزه با تروریسم هستیم.

رییس جمهور ازبکستان نیز این دیدار را دیداری تاریخی و نقطه عطفی در گشودن فصلی نوین در همکاری‌های دو جانبه دانست و تاکید کرد که تاشکند آماده است روابط خود را با تهران در همه حوزه‌های مورد علاقه، بیش از پیش توسعه دهد.

شوکت میر ضیایف، حمل و نقل را از زمینه‌های مهم همکاری دو کشور ذکر کرد و گفت: تاشکند برای کریدور چهارجانبه‌ای که از طریق آن به خلیج فارس و سایر نقاط جهان متصل می‌شود ، اهمیت زیادی قائل است و منافع دو کشور در گرو همکاری با یکدیگر در این عرصه است و ایران نیز می‌تواند تولیدات خود را از طریق ازبکستان در اختیار کشورهای منطقه آسیای مرکزی قرار دهد.

وی همچنین خواهان توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های دانشگاهی، انرژی و مبارزه با تروریسم و افراطی گری شد. رییس جمهور ازبکستان همچنین گفت که تاشکند از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت می‌کند.

میر ضیایف در ادامه این دیدار از دکتر روحانی برای سفررسمی به ازبکستان دعوت کرد.