جمعه 4 خرداد 1397 | به روز شده: 11 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 20 شهریور 1396 - 20:22:02 | کد مطلب: 381784 چاپ
به بهانه 21 شهريور، روز ملي سينما

هر روز، روز سینماست

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - محمدمهدی حیدریان:
فرارسیدن روز ملی سینما بهترین فرصت برای یادآوری این نکته است که شهرهای برخوردار از سینما کمکی شایان به شکل‌گیری نهضت سالن‌سازی و به تبع آن افزایش رونق سینما در ایران داشته‌اند.

پرواضح است كه اين نهضت بايد به همت و مشاركت نهادهاي عمومي و بخش خصوصي در شهرهاي كوچك‌تر در راستاي تعميم و گسترش عدالت فرهنگي ادامه يابد. به بهانه اين روز بايد اعلام كنيم كه دولت به‌عنوان تسهيل‌كننده امور آماده كمك كردن به نهادهاي عمومي و بخش خصوصي براي فراگير شدن نهضت سالن‌سازي در ايران است؛ افزايش دسترسي جمعيت ايراني به سالن مناسب دغدغه‌اي است كه بايد هر چه زودتر مرتفع شود.

همچنين مي‌توان اميدوار بود كه در دوره جديد فعاليت شهرداري‌ها سازوكارهايي نظير نمايش فيلم در بوستان‌ها كمك شاياني به برآورده شدن خواسته جمعي مردم براي تماشاي فيلم كند. نكته مهم ديگر كه بيان آن به بهانه روز ملي سينما براي من و همكارانم در سازمان سينمايي اهميت فراوان دارد، افق پيش روي سينماي ايران است. در اين افق كسب سهم از بازار تصويري دنيا بسيار مهم است. ما حضور در جشنواره‌ها را براي معرفي و در صدر ماندن سينماي ايران بسيار مفيد مي‌دانيم اما آن را مقصد و مقصود خود نمي‌دانيم.

جوايز جشنواره‌هاي جهاني به سينماي ايران در نگاه كلان پيش و بيش از هر چيز نشان‌دهنده وضعيت مناسب، توان فني و عملكرد مقبول سينماي ايران است اما نبايد ضعف‌هاي خودمان را در قصه‌گويي و بيان مسائل جامعه ايراني انكار كنيم. يكي از هدف‌گذاري‌ها در برنامه جامع سينماي ايران كه در راستاي برنامه‌هاي بلندمدت نظام جمهوري اسلامي ايران تعريف شده اين است كه سينما فارغ از كيفيت هنري، از كيفيت صنعتي و بازرگاني مناسب هم برخوردار باشد. معتقدم اوقات فراغت يك سرمايه است كه بايد بخش‌هاي مختلف فرهنگي مثل سينما براي آن برنامه داشته باشند.

وجود روز سينما در تقويم ملي نشان‌دهنده اهميت صنعت تصوير در فرهنگ ملي ماست اما اين يك روز نبايد تنها به‌عنوان يك نشانه باقي بماند. اگر سينما را در تمام طول سال تكريم كنيم و سينماداران هم با همين نگاه جايگاه واقعي خود را در نظام فرهنگي بازيابند، بر كسي پوشيده نيست كه سودي سرشار نصيب ايران خواهد شد؛ سود فرهنگي و البته اقتصادي.

  • رئيس سازمان سينمايي