سه شنبه 26 تیر 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 24 شهریور 1396 - 19:28:20 | کد مطلب: 382184 چاپ

مخالفت دولت آلمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق

جهان > اروپا - همشهری آنلاین:
دولت آلمان اعلام کرده است که حفظ تمامیت ارضی عراق برای احیای صلح و آرامش در این کشور بسیار مهم است. آلمان در عین حال از همه نیروها و اقلیت‌های ساکن این کشور خواسته است تا از تنش‌آفرینی پرهیز کنند.

به گزارش دويچه وله، خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) به نقل از معاون سخنگوی دولت آلمان، مخالفت این کشور را با برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق اعلام کرد.

گئورگ اشترایتر، معاون سخنگوی دولت آلمان برگزاری همه‌پرسی استقلال توسط دولت محلی اقلیم خودمختار کردستان را به سود استقرارصلح و آرامش در آن کشور نمی‌داند. اشترایتر اعلام کرد که برگزاری این همه‌پرسی حاصل مشورت و هماهنگی با دولت مرکزی عراق نبوده و از این رو دولت آلمان با انجام آن موافق نیست.

دولت آلمان در عین حال از همه نیروها و اقلیت‌های ساکن عراق درخواست کرده به اختلافات موجود دامن نزنند.

باید یادآور شد که شماری از سربازان آلمانی در کردستان عراق مستقر هستند. اعزام این نیروها توسط دولت آلمان به عراق به قصد تعلیم و آموزش نظامی پیشمرگه‌های کرد و با هدف مبارزه با واحدهای نظامی گروه تروریستی "دولت اسلامی" صورت گرفته است.

به‌رغم مخالفت‌ها و انتقادهای وسیع، دولت محلی اقلیم کردستان اعلام کرده است که روز ۲۵ سپتامبر، اقدام به برگزاری همه‌پرسی استقلال خواهد نمود.

مخالفت با برگزاری این همه‌پرسی به دولت مرکزی عراق محدود نمی‌شود. کشورهای همسایه و از جمله ایران، ترکیه و سوریه نیز آشکارا مخالفت خود را با برگزاری این رفراندوم اعلام کرده‌اند.