پنج شنبه 28 تیر 1397 | به روز شده: 58 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 15 مهر 1396 - 12:19:25 | کد مطلب: 384342 چاپ

جایزه امی برای پروژه‌ «یک سال در فضا»

دانش > دانش - همشهری آنلاین:
مستند تلویزیونی که از پروژه یک سال در فضای ناسا تولید شده‌است موفق به دریافت جایزه امی شد، برنامه‌ای که در آن دوقلوهای همسان فضانورد، اسکات و جان کلی برای انجام مطالعه تاثیرات فضا بر بدن انسان در آن حضور داشتند، یکی یک‌سال در فضا زندگی کرد و دیگری یک سال روی زمین تحت نظر بود.

براساس گزارش تايم، "يك سال در فضا" فيلم مستندي كه از اين پروژه فضايي توسط تايم و شبكه PBS ساخته شده‌است موفق به دريافت جايزه امي خبري و مستند در بخش مستند علمي و فناوري ممتاز شده‌است.

قسمت اول اين مجموعه دو قسمتي در ماه مارس 2016 در شبكه PBS پخش شد. اين فيلم براساس مجموعه ويديوهاي تايم درباره اسكات‌كلي، فضانوردي كه 21 ماه در ايستگاه فضايي بين‌المللي اقامت يافت تا تاثيرات سفرهاي فضايي بر بدن انسان روي او مورد بررسي قرار گيرد و زمينه سفرهاي طولاني‌تر در فضا فراهم آيد. قسمت دوم اين مستند كه فراتر از يك سال در فضا نام دارد در ماه نوامبر از شبكه PBS پخش خواهد‌شد.

سي و هشتمين برنده جشنواره سالانه جوايز مستند و خبري امي در تاريخ 6 اكتبر در نيويورك اعلام شد و فيلم يك سال در فضا در ميان رقبايي مانند مستند "ابولا:داستان پزشكان" محصول شبكه HBO، "در ميان دوزخ" و "مغز زيباي بيمار من" از شبكه نتفليكس و "سفر بزرگ انسان" از شبكه PBS توانست برنده ممتاز اين جايزه شود.